RACK-18U-20-WALL-OA
Login for pricing
In Stock:
6 available
StarTech.com 18U 19" Wall Mount Network Rack - Adjustable Depth 12-20" 2 Post Open Frame Server Room Rack, AV/Data/ IT Communication/Computer Equipment/Switch, Cage Nuts & Screws (RACK-18U-20-WALL-OA)
- ADJUSTABLE DEPTH: This 2-post 18U 19 inch open frame rack is EIA/ECA-310 compliant, and with an adjustable mounting depth ranging from 12 - 20 inches, is ideal for network switches, servers, patch panels, and PDUs
- HEAVY DUTY: This durable rack has a 2.0mm thick vertical rail SPCC cold-rolled steel and a weight capacity of up to 200 lbs (90 kg). Its design supports unobstructed airflow to help keep your equipment cool and easy to install with access to all sides
Category: Rack Cabinets
Mount your network and telecommunications equipment with the convenience of adjustable depth
Sturdy Construction & Easy Installation
Includes Hardware
The StarTech.com Advantage
Includes Hardware
The StarTech.com Advantage
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package depth | 1170 mm |
| Package width | 420 mm |
| Package height | 160 mm |
| Package weight | 19.7 kg |
| Mounting depth (max) | 50.8 cm |
| Width | 504 mm |
| Depth | 508 mm |
| Height | 906 mm |
| Weight | 15.2 kg |
| Maximum weight capacity | 90 kg |
| Packaging content | |
| Quick installation guide | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Nuts included | Yes |
| Number of nuts | 2 |
| Screws included | Yes |
| Number of screws | 4 |
| Number of washers included | 4 |
| Features | |
| Frame type | Open |
| Product design | 2-post |
| Rack capacity | 18U |
| Mounting hole shape | Square |
| Type | Wall mounted rack |
| Material | Steel |
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
| Mounting kit | Yes |
| Nuts included | Yes |
| Number of nuts | 2 |
| Package depth | 1170 mm |
| Package width | 420 mm |
| Package height | 160 mm |
| Package weight | 19.7 kg |
| Screws included | Yes |
| Number of screws | 4 |
| Technical details | |
|---|---|
| Package width | 420 mm |
| Package height | 160 mm |
| Type | Wall mounted rack |
| Compliance industry standards | EIA/ECA-310-E |
| Harmonized System (HS) code | 85381000 |
| Rack capacity | 18U |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Material | |
| Material | Steel |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 420 mm |
| Master (outer) case length | 1170 mm |
| Master (outer) case height | 160 mm |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Other features | |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
StarTech.com 18U 19" Wall Mount N...
Login for pricing
Bestseller
StarTech.com 4-Post 25U Mobile Open Fr...
Popular
Intellinet 19" Network Cabinet -...
Hot Product