R2CCR-30C-USB-CABLE
Login for pricing
In Stock:
44 available
StarTech.com 1ft (30cm) USB-C Fast Charging Cable, Rugged, Right-Angled, Charge & Sync, 60W (3A) PD, USB 2.0, TPE Jacket
- FAST CHARGE AND SYNC: Supports Power Delivery up to 60W at 3A for fast charging from a USB port or Quick Charge enabled port/power adapter - High quality cord designed to charge and sync USB-C devices - Use with USB-C ports and 18W/30W/45W/60W chargers
- SPECS: Length: 1ft (30cm) - Color: Black - Connectors: Male USB-C to Male USB-C - Performance: USB 2.0 - Braid Material: Aramid Fiber - Power: Up to 60W/3A - Jacket Type: TPE - Shielding: EMI Protection with Aluminum/Mylar - Backed for Life
Category: USB Cables
| Cable length | 0.3 m |
|---|---|
| Connector 2 | USB C |
| Connector 1 | USB B |
| USB version | USB 2.0 |
| SKU | R2CCR-30C-USB-CABLE |
| EAN | 0065030895835 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Connect and charge USB Type-C devices with a rugged right-angle cable
Built for Daily Use
Flexible Strain Reliefs
Superior Connection Quality
The durable cable supports all USB specifications up to USB 2.0, providing a dependable connection for USB-C peripheral devices. It supports up to 3A for charging USB-C-enabled devices.
This product is backed for life, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance.
The StarTech.com Advantage
Built for Daily Use
Flexible Strain Reliefs
Superior Connection Quality
The StarTech.com Advantage
| Features | |
|---|---|
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Angled |
| Plug and Play | Yes |
| AWG wire size | 32/22 |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB B |
| Connector 2 | USB C |
| Cable length | 0.3 m |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Cable type | Round cable |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Cable jacket material | Thermoplastic elastomer (TPE) |
| USB Power Delivery up to | 60 W |
| Fast charging | Yes |
| Maximum data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Output current (max) | 3 A |
| Cable diameter | 3.1 mm |
| Weight | 12 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Power | |
| Output current (max) | 3 A |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 3.1 mm |
| Weight | 12 g |
| Package width | 220 mm |
| Package depth | 128 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 10.8 g |
| Packaging data | |
| Package width | 220 mm |
| Package depth | 128 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 10.8 g |
| Packaging content | |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Ports & interfaces | |
| Data transmission | |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certificates | |
| Other features | |
| Cable type | Round cable |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 400 pc(s) |
| Master (outer) case width | 430 mm |
| Master (outer) case length | 380 mm |
| Master (outer) case height | 290 mm |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
StarTech.com 1ft (30cm) USB C Charging...
Login for pricing
StarTech.com 0.5m (1.5ft) Black SuperS...
Manhattan USB-A to USB-B Cable, 11m, M...
Bestseller
StarTech.com 1m Black SuperSpeed USB 3...
Popular
Hot Product
V7 Black USB Cable USB 2.0 A Male to U...