HDMI2-CABLE-4K60-1M
Login for pricing
In Stock: 529 available
StarTech.com 1m (3.3ft) Premium Certified High Speed HDMI Cable, 4K 60Hz/1440p 144Hz, 18Gbps, UHD HDMI 2.0 Cord, TPE Jacket
  • HIGH PERFORMANCE: Premium Certified HDMI 2.0 Cable is designed for UHD-enabled HDMI devices; Choose the right HDMI cable at-a-glance with performance markings on connectors for quick and easy identification; Up to 18Gbps for seamless 4K 60Hz video
  • APPLICATIONS: Ideal for 4K UHD displays; Up to 144Hz refresh rate at 1440p resolution; Suitable for high performance GPUs and workstations; Connect an HDMI monitor to a 4K docking station
  • SPECS: Black; 1-meter (3.3-foot); Premium Certified HDMI with Ethernet; HDMI 2.0 supports HDR10/ARC/HDCP 2.2/CEC; 4K 60Hz/1440p 144Hz/1080p 240Hz; 18Gbps; 32-ch Audio; Backward Compatible; 30AWG; 6mm (0.24in) O.D.
More Information
Connector 2 gender Male connector
Connector 1 gender Male connector
Connector 2 HDMI Type A (Standard)
Connector 1 HDMI Type A (Standard)
SKU HDMI2-CABLE-4K60-1M
EAN 0065030910514
PDF URLs View PDF
Connect reliably between HDMI UHD devices using this Premium Certified HDMI Cable
Seamless Compatibility
Durable Design
Supported HDMI 2.0 Features:
This Certified HDMI Cable supports full HDMI 2.0 features:
• Resolutions up to 4K 60Hz using a compatible HDMI source and display
• Supports high refresh rates including 1440p 144Hz and 1080p 240Hz
Connector 2 form factorStraight
Maximum refresh rate240 Hz
Product colourBlack
Cable length1 m
Connector contacts platingGold
AWG wire size30
HDMI version2.0
Data transfer rate18 Gbit/s
Supported graphics resolutions1920 x 1080 (HD 1080), 2560 x 1440, 3840 x 2160
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 70 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 90%
Sustainability
Doesn't containHalogen
Weight & dimensions
Weight84 g
Cable diameter6 mm
Package weight89 g
Package width128 mm
Package depth220 mm
Package height20 mm
Packaging data
Package weight89 g
Package width128 mm
Package depth220 mm
Package height20 mm
Technical details
Doesn't containHalogen
Compliance certificatesRoHS
Logistics data
Products per master (outer) case100 pc(s)
Master (outer) case width400 mm
Master (outer) case length300 mm
Master (outer) case height300 mm
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com 1m (3.3ft) Premium Certified High Speed HDMI Cable, 4K 60Hz/1440p 144Hz, HDR10/HDCP 2.2/ARC, 18Gbps, UHD HDMI 2.0 Cord for TV/Monitor/Display, TPE Jacket
Hot Product
StarTech.com 1m (3.3ft) Premium Certif... Login for pricing
Manhattan HDMI 4K@30Hz Cable, 5m, Male to Male, Black, Ultra HD 4k x 2k, Fully Shielded, Gold Plated Contacts, Lifetime Warranty, High Speed, Equivalent to HDMM5M Manhattan HDMI 4K@30Hz Cable, 5m, Male... Login for pricing
StarTech.com 1m (3ft) HDMI Cable - 4K High Speed HDMI Cable with Ethernet - UHD 4K 30Hz Video - HDMI 1.4 Cable - Ultra HD HDMI Monitors, Projectors, TVs & Displays - Black HDMI Cord - M/M
Bestseller
StarTech.com 1m (3ft) HDMI Cable - 4K... Login for pricing
StarTech.com 50cm (1.6ft) HDMI Cable - 4K High Speed HDMI Cable with Ethernet - UHD 4K 30Hz Video - HDMI 1.4 Cable - Ultra HD HDMI Monitors, Projectors, TVs & Displays - Black HDMI Cord - M/M StarTech.com 50cm (1.6ft) HDMI Cable -... Login for pricing