1M-MDP-HDMI2-4K60
Login for pricing
In Stock: 125 available
StarTech.com 1m (3ft) Mini DisplayPort to HDMI Adapter Cable, 4K 60Hz with HBR3/HDCP 2.3/DPCP, MDP to HDMI 2.0 Cable, Active Video Converter
  • Connect HDMI Displays to mDP without Adapters: Output 4K 60Hz video directly through a Mini DisplayPort 1.2 / 1.4 / 2.1 video port to an HDMI display; Ideal for high-resolution workflows, digital signage, and multi-monitor GPUs and workstations with mDP ports
  • Universal Device Compatibility: mDP to HDMI converter works with GPUs and workstations from Apple, Dell, HP, Lenovo, Nvidia and more; Works with all Mini DisplayPort sources, supporting up to 4K 60Hz, 4K 30Hz, 1440p 144Hz, 1080p 144Hz and lower resolutions
More Information
SKU 1M-MDP-HDMI2-4K60
EAN 0065030926515
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
Connect a Mini DisplayPort source to an HDMI display with support for up to 4K 60Hz UHD video
Seamless 4K 60Hz UHD Video
This active Mini DisplayPort to HDMI adapter cable supports up to 4K 60Hz UHD over HDMI 2.0 with 7.1ch audio, HDCP 2.3 and DPCP content protection. Ensure sharp picture quality with 32Gbps HBR3 bandwidth from the Mini DisplayPort input, delivering full 18Gbps HDMI 2.0 output for consistent UHD video performance.
Universal Compatibility
The mDP To HDMI adapter cord is ideal for workstations and GPUs equipped with a Mini DisplayPort 1.2, 1.4, or 2.1 video ports and HDMI 2.0 displays. An active chipset ensures optimal signaling and universal compatibility across standard mDP and mDP++ ports. Connect a Mini DisplayPort 1.2 source to enable HDMI 2.0 4K 60Hz 4:4:4 chroma, 8-bit color depth output.
Designed and Built for IT Professionals
The integrated adapter cable design minimizes signal loss, reduces clutter, and eliminates the need for external power. This Mini DisplayPort to HDMI cable helps maintain signal integrity and reduce electromagnetic interference (EMI) for reliable long-term performance. Compatible with systems from Dell, HP, Lenovo, and other desktop manufacturers, and backward compatible with 4K 30Hz, 1080p, and lower resolutions.
Features
ChipsetParade PS176
HDMI version2.0
DisplayPort version1.4
Product colourBlack
Cable length1 m
Connector 1Mini DisplayPort
Connector 2HDMI Type A (Standard)
Connector 1 genderMale
Connector 2 genderMale
Connector contacts platingGold
Jacket materialThermoplastic elastomer (TPE)
Bandwidth32000 MB/s
Maximum resolution3840 x 2160 pixels
HDCPYes
Plug and PlayYes
Connector 1 form factorStraight
Connector 2 form factorStraight
Supported audio channels7.1
Connector housing materialAcrylonitrile butadiene styrene (ABS)
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-10 - 70 °C
Certificates
Compliance certificatesRoHS
Weight & dimensions
Cable diameter5 mm
Package width200 mm
Package depth128 mm
Package height15 mm
Package weight46 g
Packaging data
Package width200 mm
Package depth128 mm
Package height15 mm
Package weight46 g
Quantity per pack1 pc(s)
Packaging content
Quantity per pack1 pc(s)
Technical details
Compliance certificatesRoHS
Logistics data
Master (outer) case width500 mm
Master (outer) case length320 mm
Master (outer) case height210 mm
Products per master (outer) case120 pc(s)
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com 1m (3ft) Mini DisplayPort to HDMI Adapter Cable, 4K 60Hz with HBR3/HDCP 2.3/DPCP, MDP to HDMI 2.0, Active Video Converter, Mini DisplayPort Desktop to HDMI Monitor StarTech.com 1m (3ft) Mini DisplayPort... Login for pricing