DP21-1M-DP40-CABLE
Login for pricing
In Stock:
79 available
StarTech.com 1m DisplayPort 2.1 Cable, VESA Certified DP40 DisplayPort Cable w/UHBR10/HDR/HDCP 2.2, 8K 60Hz w/DSC 1.2a
- HIGH PERFORMANCE: DP 2.1 Cable is designed for UHBR10-enabled DisplayPort devices; DP40 supports 40Gbps for 8K 60Hz video w/DSC and 32-channel audio; Latching DP connectors; Flexible TPE jacket routes easily through tight spaces
- APPLICATIONS: Ideal for high resolution 8K displays; Up to 144Hz refresh rate at 4K resolution; Suitable for high performance GPUs and AV workstations; Supports MST multi-monitor daisy chains; Connect a DP monitor to a UHD docking station
- SPECS: Black; 1-meter; VESA-Certified DisplayPort 2.1; DP40 (40Gbps); Supports UHBR10/HDR/MST/DSC 1.2/HDCP 2.2; 8K 60Hz w/DSC, 4K 144Hz, 1440p 240Hz; 32-ch Audio; Backward Compatible w/DP 2.0/1.4/1.2; 30AWG; 6.5mm (0.26in) O.D.
Category: DisplayPort Cables
| Connector 2 gender | Male connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | DisplayPort |
| Connector 1 | DisplayPort |
| SKU | DP21-1M-DP40-CABLE |
| EAN | 0065030908948 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Facilitate higher refresh rates and 8K 60Hz video on UHBR10-enabled DisplayPort devices
Seamless Compatibility
Durable Design
Supported DisplayPort 2.1 Features:
This DP40 DisplayPort cable supports the following DP 2.1 features:
• Resolutions up to 8K 60Hz w/DSC, using a compatible DP source and display
• UHBR10 supports high refresh rates including 4K 120Hz and 1440p 240Hz
• High Dynamic Range 10 (HDR10) for higher contrast ratio and vibrant picture quality
• Display Stream Compression (DSC) 1.2a for maximum resolution output
• Multi-Stream Transport (MST) for daisy-chaining multiple monitors
• 32 Uncompressed Digital Audio Channels
• Backward compatible with previous DP versions
The StarTech.com Advantage
Seamless Compatibility
Durable Design
The StarTech.com Advantage
| Features | |
|---|---|
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Latching connectors | Yes |
| Product colour | Black |
| Cable length | 1 m |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Connector 2 | DisplayPort |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Cable material | Copper |
| Jacket material | Thermoplastic elastomer (TPE) |
| AWG wire size | 30 |
| DisplayPort version | 2.1 |
| Data transfer rate | 40 Gbit/s |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Supported graphics resolutions | 3840 x 2160, 7680 x 4320 |
| HDCP | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Maximum refresh rate | 144 Hz |
| Fire-resistance rating | VW-1 |
| Multi-Stream Transport (MST) | Yes |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| HDCP version | 2.2 |
| Display Stream Compression (DSC) | Yes |
| Display Stream Compression (DSC) version | 1.2a |
| Channels quantity | 32 channels |
| Cable type | Round cable |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Doesn't contain | Halogen |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 6.5 mm |
| Weight | 66 g |
| Package weight | 70 g |
| Package width | 128 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 21 mm |
| Packaging data | |
| Cable diameter | 6.5 mm |
| Package weight | 70 g |
| Weight | 66 g |
| Package width | 128 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 21 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Technical details | |
| Doesn't contain | Halogen |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 80 pc(s) |
| Master (outer) case width | 500 mm |
| Master (outer) case length | 320 mm |
| Master (outer) case height | 210 mm |