N6PAT100CMPLS
Login for pricing
In Stock: 88 available
  • SLIM CAT6 CABLE: Streamline cabling in crowded setups using Slim Cat6 Cables; 36% slimmer diameter enables greater flexibility than standard Cat6 cabling; Supports Power over Ethernet (PoE++) up to 100W; Low Near-End Crosstalk (NEXT) and Return Loss (RL)
  • SPECS: 1-meter; Purple; Snagless RJ45; 10 Gbps; 250MHz; 100W PoE++; UTP; Gold-Plated Contacts; LSZH Jacket; 28AWG Pure Bare Copper Wire; 3.6mm (0.14in) Cable O.D.; Individually Tested; Supports Cat 6 and Cat 5/5e
More Information
SKU N6PAT100CMPLS
EAN 0065030918565
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
Route Slim Cat6 cables through high density installations for optimal flexibility and airflow
Improved Airflow
Durable Construction
Tested for Reliability
The Slim CAT6 patch cable is tested to comply with ANSI/TIA 568 C.2 requirements for guaranteed Cat6 performance. The cable is Fluke Tested to ensure minimal Near-End Crosstalk (NEXT) and Retun Loss (RL). Reliably deliver up to 90W of PoE++ to power a remote networking devices, including PoE switches and boardroom cameras. This Slim Cat6 Patch Cable complies with IEEE 802.3bt Type 4 PoE++ specifications.
The StarTech.com Advantage
Features
Product colourPurple
Snagless cable bootYes
Conductor materialCopper
Frequency250 MHz
AWG wire size28
Plug and PlayYes
Cable standardCat6
Cable shieldingU/UTP (UTP)
Connector 1RJ-45
Connector 2RJ-45
Connector contacts platingGold
Cabling technology10/100/1000Base-T(X)
Data transfer rate1000 Mbit/s
Networking standardsIEEE 802.3bt
Jacket materialLow smoke zero halogen (LSZH)
Conductor typeStranded
Cable length1 m
Ethernet interface typeFast Ethernet, Gigabit Ethernet
Power over Ethernet (PoE)Yes
Cable shapeRound
Connector 2 genderMale
Connector 1 genderMale
Connector 2 form factorStraight
Connector 1 form factorStraight
Power over Ethernet (PoE) type supportedPoE++ (4PPoE)
Total Power over Ethernet (PoE) budget100 W
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-20 - 60 °C
Operating temperature (T-T)10 - 60 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Certificates
Compliance certificatesCE, RoHS
Weight & dimensions
Outer diameter3.6 mm
Packaging content
Quantity per pack1 pc(s)
Packaging data
Package width200 mm
Package depth220 mm
Package height5 mm
Package weight29 g
Quantity per pack1 pc(s)
Technical details
Product colourPurple
Plug and PlayYes
Cable standardCat6
Cable shieldingU/UTP (UTP)
Connector 1RJ-45
Connector 2RJ-45
Connector contacts platingGold
Data transfer rate1000 Mbit/s
Conductor typeStranded
Cable length1 m
Logistics data
Products per master (outer) case350 pc(s)
Master (outer) case width420 mm
Master (outer) case length420 mm
Master (outer) case height250 mm
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com 1m Purple Slim CAT6 Ethernet Cable, Snagless, 100W PoE, UTP, LSZH, 28AWG Pure Bare Copper Wire, Slim RJ45 Network Patch Cord w/Strain Reliefs, Fluke Tested StarTech.com 1m Purple Slim CAT6 Ether... Login for pricing