StarTech.com 1M25-U3-M2-ADAPTER interface cards/adapter Internal M.2
SKU
1M25-U3-M2-ADAPTER
Login for pricing
In Stock:
2 available
StarTech.com M.2 to U.3 Adapter for M.2 NVMe SSDs, PCIe M.2 Drive to 2.5inch U.3 (SFF-TA-1001) Host Adapter/Converter, TAA Compliant - 2.5" Drive Form Factor
Category: Interface Cards/Adapters
| Host interface | U.3 |
|---|---|
| Internal | Yes |
| Output interface | M.2 |
| SKU | 1M25-U3-M2-ADAPTER |
| EAN | 0065030900744 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Availability | In Stock |
Connect an M.2 NVMe drive to a 2.5-inch U.3 (SFF-TA-1001) drive bay
Convert and connect a PCIe M.2 NVMe/AHCI SSD to a 2.5inch form factor to install in a U.3 drive bay or backplane.
Adapt While Retaining Performance
Hassle-Free Setup
Compatibility
The StarTech.com Advantage
Hassle-Free Setup
Compatibility
The StarTech.com Advantage
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | Yes |
| Output interface | M.2 |
| Host interface | U.3 |
| Technical details | |
| Plug and Play | Yes |
| Purpose | PC |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | RoHS, Trade Agreements Act (TAA) |
| Performance | |
| Plug and Play | Yes |
| Purpose | PC |
| Product colour | Red |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Colour | |
| Product colour | Red |
| Design | |
| Mean time between failures (MTBF) | 12368734 h |
| Features | |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Power | |
| Output voltage | 3.3 V |
| Output current | 5 A |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 90% |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 70 mm |
| Depth | 100 mm |
| Height | 7 mm |
| Weight | 37 g |
| Package width | 142 mm |
| Package depth | 175 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 100 g |
| Packaging data | |
| Package width | 142 mm |
| Package depth | 175 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 100 g |
| Quick installation guide | Yes |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
| Master (outer) case width | 490 mm |
| Master (outer) case length | 381 mm |
| Master (outer) case height | 312 mm |