CABSHELF1U10
Login for pricing
In Stock: 11 available
StarTech.com 1U Fixed Server Rack Mount Shelf - 10in Deep Steel Universal Cantilever Tray for 19" AV/ Network Equipment Rack - Heavy Duty Steel - Weight Capacity 44lbs/20kg, Black (CABSHELF1U10)
  • UNIVERSAL COMPATIBILITY: 19"" EIA/ECA-310 compliant 1U 10"" deep server rack cabinet shelf for universal fit in any existing server/AV rack or cabinet; Includes M6 Cage nuts & screws for mounting
More Information
SKU CABSHELF1U10
EAN 0065030870474
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
Product Manuals (HTML) View Manual
PDF URLs View PDF
View PDF
Add a sturdy, 1U server rack shelf into almost any rack or cabinet
This 1U rack shelf lets you add 10 in. of flat storage space to any EIA-310 compliant server rack or cabinet.
Ensure your equipment is secure
Make the most of your available space
Customize your setup
The CABSHELF1U10 is backed by a StarTech.com lifetime warranty and free lifetime technical support.
The StarTech.com Advantage
Features
TypeRack shelf
Rack capacity1U
Maximum weight capacity20 kg
Product colourBlack
Harmonized System (HS) code85389099
Housing materialSteel
Weight & dimensions
Package width286 mm
Package height58 mm
Package depth503 mm
Package weight2.46 kg
Width482.6 mm
Weight2 kg
Height44.5 mm
Depth254 mm
Maximum weight capacity20 kg
Packaging data
Package width286 mm
Package height58 mm
Package depth503 mm
Package weight2.46 kg
Quantity per pack1 pc(s)
Packaging content
Screws includedYes
Technical details
TypeRack shelf
Rack capacity1U
Compliance certificatesRoHS
Colour
Product colourBlack
Logistics data
Master (outer) case width331 mm
Master (outer) case length532 mm
Master (outer) case height300 mm
Products per master (outer) case5 pc(s)
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com 1U Fixed Server Rack Mount Shelf - 10in Deep Steel Universal Cantilever Tray for 19" AV/ Network Equipment Rack - Heavy Duty Steel - Weight Capacity 44lbs/20kg, Black
Hot Product
StarTech.com 1U Fixed Server Rack Moun... Login for pricing
StarTech.com 2U Server Rack Shelf - Universal Rack Mount Cantilever Shelf for 19" Network Equipment Rack & Cabinet - Heavy Duty Steel – Weight Capacity 44lb/20kg - 16" Deep Tray, Black StarTech.com 2U Server Rack Shelf - Un... Login for pricing
StarTech.com 2U Server Rack Shelf - Universal Vented Rack Mount Cantilever Tray for 19" Network Equipment Rack & Cabinet - Heavy Duty Steel - Weight Capacity 50lb/23kg - 16" Deep Shelf, Black
Bestseller
StarTech.com 2U Server Rack Shelf - Un... Login for pricing
StarTech.com 1U 19in Steel Vertical Wall Mount Equipment Rack Bracket StarTech.com 1U 19in Steel Vertical Wa... Login for pricing