SHELF-1U-12-FIXED-V
Login for pricing
In Stock: 78 available
StarTech.com 1U Server Rack Shelf - Universal Vented Rack Mount Cantilever Tray for 19" Network Equipment Rack & Cabinet - Durable Design - Weight Capacity 55lb/25kg - 12" Deep (SHELF-1U-12-FIXED-V)
  • UNIVERSAL 19'' FIT: This 1U vented server rack mount shelf is designed to fit EIA-310 compliant 19in server racks and can accommodate an internal depth of 12in (30.5cm) for your data, IT, networking, or equipment from brands like APC, Dell, Lenovo and HPE
  • DURABLE DESIGN: Constructed with 2.0 mm thick SPCC commercial cold-rolled steel, the sturdy front mounted cabinet shelf ensures durability and supports a total weight of 55 lbs (25 kg) making it the perfect rack shelf for any environment
More Information
SKU SHELF-1U-12-FIXED-V
EAN 0065030893695
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
Add a sturdy, 1U server rack shelf into almost any rack or cabinet
Quality construction
The fixed-rack shelf can hold up to 55 lbs (25 kg) of equipment and is constructed using 2.0 mm SPCC commercial-grade cold-rolled steel for long-term durability and sturdiness. Accommodate your accessories or non-mountable devices for ease of access or connectivity to your equipment.
Maximize ventilation
Hardware included
Conveniently includes M6 square cage nuts and M6 screws to set it up in no time.
The StarTech.com Advantage
Features
TypeRack shelf
Rack capacity1U
Maximum weight capacity25 kg
Product colourBlack
Compliance industry standardsEIA/ECA-310-E
Harmonized System (HS) code85389099
Housing materialSPCC
Weight & dimensions
Package width370 mm
Package height120 mm
Package depth550 mm
Package weight3 kg
Width483 mm
Weight2.2 kg
Height43 mm
Depth305 mm
Maximum weight capacity25 kg
Packaging data
Package width370 mm
Package height120 mm
Package depth550 mm
Package weight3 kg
Packaging content
Screws includedYes
Quick installation guideYes
Screw typeM6
Washers includedYes
Cage nuts includedYes
Technical details
TypeRack shelf
Rack capacity1U
Colour
Product colourBlack
Logistics data
Master (outer) case width385 mm
Master (outer) case length630 mm
Master (outer) case height565 mm
Products per master (outer) case5 pc(s)
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com 1U Server Rack Shelf - Universal Vented Rack Mount Cantilever Tray for 19" Network Equipment Rack & Cabinet - Durable Design - Weight Capacity 55lb/25kg - 12" Deep Shelf, Black StarTech.com 1U Server Rack Shelf - Un... Login for pricing
StarTech.com 2U Server Rack Shelf - Universal Rack Mount Cantilever Shelf for 19" Network Equipment Rack & Cabinet - Heavy Duty Steel – Weight Capacity 44lb/20kg - 16" Deep Tray, Black StarTech.com 2U Server Rack Shelf - Un... Login for pricing
Bestseller
StarTech.com 1U High-density Brush Str... Login for pricing
StarTech.com 2U Server Rack Shelf - Universal Vented Rack Mount Cantilever Tray for 19" Network Equipment Rack & Cabinet - Heavy Duty Steel - Weight Capacity 50lb/23kg - 16" Deep Shelf, Black
Hot Product
StarTech.com 2U Server Rack Shelf - Un... Login for pricing
StarTech.com 1U 19in Steel Vertical Wall Mount Equipment Rack Bracket StarTech.com 1U 19in Steel Vertical Wa... Login for pricing
StarTech.com Universal VESA LCD Monitor Mounting Bracket for 19in Rack or Cabinet StarTech.com Universal VESA LCD Monito... Login for pricing