SHELF-1U-20-FIXED-V
Login for pricing
In Stock: 33 available
StarTech.com 1U Server Rack Shelf - Universal Vented Rack Mount Cantilever Tray for 19" Network Equipment Rack & Cabinet - Durable Design - Weight Capacity 55lb/25kg - 20" Deep (SHELF-1U-20-FIXED-V)
  • UNIVERSAL 19'' FIT: This 1U vented server rack mount shelf is designed to fit EIA-310 compliant 19in server racks and can accommodate an internal depth of 20in (50.8cm) for your data, IT, networking, or equipment from brands like APC, Dell, Lenovo and HPE
  • DURABLE DESIGN: Constructed with 2.0 mm thick SPCC commercial cold-rolled steel, the sturdy front mounted cabinet shelf ensures durability and supports a total weight of 55 lbs (25 kg) making it the perfect rack shelf for any environment
More Information
SKU SHELF-1U-20-FIXED-V
EAN 0065030893732
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
Add a sturdy, 1U server rack shelf into almost any rack or cabinet
Quality construction
The fixed-rack shelf can hold up to 55 lbs (25 kg) of equipment and is constructed using 2.0 mm SPCC commercial-grade cold-rolled steel for long-term durability and sturdiness. Accommodate your accessories or non-mountable devices for ease of access or connectivity to your equipment.
Maximize ventilation
Hardware included
Conveniently includes M6 square cage nuts and M6 screws to set it up in no time.
The StarTech.com Advantage
Features
TypeRack shelf
Rack capacity1U
Maximum weight capacity25 kg
Product colourBlack
Compliance industry standardsEIA/ECA-310-E
Harmonized System (HS) code85389099
Housing materialSPCC
Weight & dimensions
Package width560 mm
Package height120 mm
Package depth550 mm
Package weight4.7 kg
Width483 mm
Weight3.5 kg
Height43 mm
Depth508 mm
Maximum weight capacity25 kg
Packaging data
Package width560 mm
Package height120 mm
Package depth550 mm
Package weight4.7 kg
Packaging content
Screws includedYes
Quick installation guideYes
Screw typeM6
Washers includedYes
Cage nuts includedYes
Technical details
TypeRack shelf
Rack capacity1U
Colour
Product colourBlack
Logistics data
Master (outer) case width505 mm
Master (outer) case length588 mm
Master (outer) case height565 mm
Products per master (outer) case4 pc(s)
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com 1U Server Rack Shelf - Universal Vented Rack Mount Cantilever Tray for 19" Network Equipment Rack & Cabinet - Durable Design - Weight Capacity 55lb/25kg - 20" Deep Shelf, Black StarTech.com 1U Server Rack Shelf - Un... Login for pricing
APC Horizontal Cable Organizer 1U
Hot Product
APC Horizontal Cable Organizer 1U Login for pricing
StarTech.com 2U Server Rack Shelf - Universal Rack Mount Cantilever Shelf for 19" Network Equipment Rack & Cabinet - Heavy Duty Steel – Weight Capacity 50lb/23kg - 22" Deep Tray, Black StarTech.com 2U Server Rack Shelf - Un... Login for pricing
StarTech.com 1U 4-Post Adjustable Vented Server Rack Mount Shelf - 330lbs(150 kg) - 19.5 to 38in Adjustable Mounting Depth Universal Tray for 19" AV/ Network Equipment Rack - 27.5in Deep
Bestseller
StarTech.com 1U 4-Post Adjustable Vent... Login for pricing
StarTech.com 1U 4-Post Adjustable Server Rack Mount Shelf - 330lbs(150 kg) - 19.5 to 38in Adjustable Mounting Depth Universal Tray for 19" AV, Data & Network Equipment Rack - 27.5in Deep StarTech.com 1U 4-Post Adjustable Serv... Login for pricing