25SATSAS35HD
Login for pricing
In Stock:
6 available
StarTech.com 2.5" to 3.5" Hard Drive Adapter - For SATA and SAS SSDs/HDDs
Category: Drive Bay Panels
Turn almost any 2.5" SATA/SAS drive into a 3.5" drive
This 2.5" to 3.5" hard drive adapter lets you install a 2.5" SATA or SAS hard drive (HDD) or solid-state drive (SSD) into an internal or external 3.5" drive bay, using standard drive-mounting holes.
Convert a 2.5" drive into a 3.5" drive
The 2.5" to 3.5" hard drive bay adapter lets you install a newer, higher performance drive such as an SSD into a legacy system that may only support a 3.5" hard drive. It provides a cost-efficient way to enhance storage performance and reliability without expensive upgrades to core IT systems. It's also ideal for system administrators who want to build a system that takes advantage of the increased performance of a 2.5" HDD/SSD.
Easy and flexible installation
You can install the adapter into a desktop, server, storage-array, hot-swap bay, and drive drawer. It offers permanent installation in a 3.5" drive bay with standard mounting holes. When the adapter is installed, you simply slide a 2.5" HDD/SSD into the adapter enclosure, with no tools required.
The adapter is suitable for drives with a height of up to 15 mm. Virtually any 2.5" SATA/SAS drive can be made to look and function like a 3.5" drive.
Identify and track your drives
The adapter includes a label you can use to track and record information about the installed drive.
The 25SATSAS35HD is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.
The StarTech.com Advantage
- Supports 2.5" form factor drives up to 15 mm in height
- Installs into an internal or external 3.5" drive bay; uses standard mounting holes for internal installs
- Tool-less 2.5" drive installation
Easy and flexible installation
Identify and track your drives
The StarTech.com Advantage
| Certification | CE, FCC |
| HDD size | 2.5" |
| Hot-swap | Yes |
| Key lock | No |
| Supported storage drive heights | 7,9.5,12.5,15 mm |
| Type | Carrier panel |
| Size (imperial) | 8.89 cm (3.5") |
| Number of HDDs supported | 1 |
| HDD interface | Serial ATA, Serial Attached SCSI (SAS) |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Product colour | Black, Silver |
| Material | Aluminium, Plastic |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Technical details | |
| Certification | CE, FCC |
| HDD size | 2.5" |
| Hot-swap | Yes |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 65% |
| Key lock | No |
| Type | Carrier panel |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 55 °C |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 101 mm |
| Weight | 252 g |
| Height | 26 mm |
| Depth | 146 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 252 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 112 x 160 x 35 mm |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 55 °C |
| Logistics data | |
You may also be interested in
| Product |
StarTech.com 2.5" to 3.5" Ha...
Login for pricing
Popular
StarTech.com 5.25in Trayless Hot Swap...
Recommended
StarTech.com 2.5in SATA Removable Hard...
StarTech.com 2.5” to 3.5” SATA Aluminu...