C22G-USB-ETHERNET
Login for pricing
In Stock:
24 available
- 2.5G OVER CAT5E: Leverage NBASE-T for 2.5Gbps speeds over existing Cat 5e cables without the expense of upgrading to Cat6A/Fiber; 4-speed auto-negotiation for optimal performance with network devices; Extend system longevity by retrofitting older systems
- TECH SPECS: USB-C 3.2 Gen 1 (5Gbps); 1x RJ45; 6in (15cm) Attached Cable; 2.5Gbps Multi-Gigabit; 10/100Mbps & 1/2.5Gbps; Realtek Chipset; NBASE-T & 2.5GBASE-T; 16K Jumbo Frames (not supported in macOS); WoL; VLAN; USB Bus-Powered; Thunderbolt Compatible
Category: Network Cards
| Connectivity technology | Wired |
|---|---|
| Host interface | USB Type-C |
| Interface | Ethernet |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| SKU | C22G-USB-ETHERNET |
| EAN | 0065030910415 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Add a 2.5Gb Ethernet port to your MacBook, Chromebook™ or laptop with USB-C or Thunderbolt™ 3
Add 2.5GbE network access to a laptop, tablet, or iPhone using an available USB Type-C port. This USB 3.0 Type-C to Gigabit network adapter doubles your network performance on existing Cat5e cables, so there is no need to change or add to existing cabling infrastructure. This versatile adapter features a built-in 6in (15cm) USB cable and is bus-powered, drawing its power directly from the computer's USB port, reducing clutter and simplifying setup by eliminating the need for an external power adapter.
2.5 Gigabit Network Connection
Native Driver Support Makes Installation Easy
The StarTech.com Advantage
2.5 Gigabit Network Connection
The StarTech.com Advantage
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | No |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Interface | Ethernet |
| USB connector form factor | Straight |
| Bandwidth | |
| Full duplex | Yes |
| Network | |
| Chipset | Realtek RTL8156BG |
| Ethernet interface type | 2.5 Gigabit Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Jumbo frames | 16000 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Cabling technology | NBase-T |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Auto MDIX IEEE | Yes |
| Jumbo frames support | Yes |
| Full duplex | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
| VLAN support | Yes |
| Technical details | |
| Product colour | Grey |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Auto MDIX IEEE | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 1912948 h |
| Cable length | 0.152 m |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Design | |
| Product colour | Grey |
| Internal | No |
| LED indicators | Yes |
| Component for | PC/Laptop |
| Software | |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Power | |
| Output voltage | 5 V |
| USB powered | Yes |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| System requirements | |
| Weight & dimensions | |
| Width | 22 mm |
| Depth | 152 mm |
| Height | 15 mm |
| Weight | 18 g |
| Package width | 220 mm |
| Package depth | 128 mm |
| Package height | 16 mm |
| Package weight | 24 g |
| Packaging data | |
| Package width | 220 mm |
| Package depth | 128 mm |
| Package height | 16 mm |
| Package weight | 24 g |
| Performance | |
| Cable length | 0.152 m |
| Other features | |
| Jumbo frames | 16000 |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 500 mm |
| Master (outer) case length | 320 mm |
| Master (outer) case height | 210 mm |