N6PAT250CMPLS
Login for pricing
In Stock: 45 available
  • SLIM CAT6 CABLE: Streamline cabling in crowded setups using Slim Cat6 Cables; 36% slimmer diameter enables greater flexibility than standard Cat6 cabling; Supports Power over Ethernet (PoE++) up to 100W; Low Near-End Crosstalk (NEXT) and Return Loss (RL)
  • SPECS: 2.5-meter; Purple; Snagless RJ45; 10 Gbps; 250MHz; 100W PoE++; UTP; Gold-Plated Contacts; LSZH Jacket; 28AWG Pure Bare Copper Wire; 3.6mm (0.14in) Cable O.D.; Individually Tested; Supports Cat 6 and Cat 5/5e
More Information
SKU N6PAT250CMPLS
EAN 0065030918657
Tested for Reliability
The Slim CAT6 patch cable is tested to comply with ANSI/TIA 568 C.2 requirements for guaranteed Cat6 performance. The cable is Fluke Tested to ensure minimal Near-End Crosstalk (NEXT) and Retun Loss (RL). Reliably deliver up to 90W of PoE++ to power a remote networking devices, including PoE switches and boardroom cameras. This Slim Cat6 Patch Cable complies with IEEE 802.3bt Type 4 PoE++ specifications.
The StarTech.com Advantage
Features
Product colourPurple
Snagless cable bootYes
Conductor materialCopper
Frequency250 MHz
Conductor typeStranded
Cable length2.5 m
Total Power over Ethernet (PoE) budget100 W
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-20 - 60 °C
Operating temperature (T-T)10 - 60 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Weight & dimensions
Outer diameter3.6 mm
Packaging data
Package width200 mm
Package depth220 mm
Package height10 mm
Package weight54 g
Quantity per pack1 pc(s)
Technical details
Product colourPurple
Conductor typeStranded
Cable length2.5 m
Logistics data
Products per master (outer) case250 pc(s)
Master (outer) case width420 mm
Master (outer) case length420 mm
Master (outer) case height250 mm
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com 2.5m Purple Slim CAT6 Ethernet Cable, Snagless, 100W PoE, UTP, LSZH, 28AWG Pure Bare Copper Wire, Slim RJ45 Network Patch Cord w/Strain Reliefs, Fluke Tested StarTech.com 2.5m Purple Slim CAT6 Eth... Login for pricing
Bestseller
Intellinet Network Patch Cable, Cat6,... Login for pricing
StarTech.com 7m CAT6 Ethernet Cable - Blue CAT 6 Gigabit Ethernet Wire -650MHz 100W PoE RJ45 UTP Network/Patch Cord Snagless w/Strain Relief Fluke Tested/Wiring is UL Certified/TIA