N6PAT200CMBKS
Login for pricing
In Stock:
256 available
StarTech.com 2 m CAT6 Cable - Slim - Snagless RJ45 Connectors - Black
Category: Networking Cables
| Cable length | 2 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| SKU | N6PAT200CMBKS |
| EAN | 0065030882774 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Easy Cable Runs
Protect Your Equipment
High-Quality Construction
Each CAT6 cable is manufactured using high-quality copper conductors and is carefully constructed and tested to keep Near-End Crosstalk (NEXT) well within acceptable limits. Plus, each cable is built with 28 AWG copper wire, to ensure peak performance for your demanding Ethernet applications.
N6PAT100CMBLS is backed by StarTech.com lifetime warranty and free lifetime technical support.
Easy Cable Runs
Protect Your Equipment
High-Quality Construction
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Snagless cable boot | Yes |
| Frequency | 250 MHz |
| AWG wire size | 28 |
| Plug and Play | Yes |
| Cable standard | Cat6 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 2 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Certification | REACH, CE |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Sustainability | |
| Doesn't contain | Halogen |
| Certificates | |
| Certification | REACH, CE |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 30 mm |
| Height | 10 mm |
| Weight | 40 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 220 mm |
| Package depth | 200 mm |