N6PAT200CMGRS
Login for pricing
In Stock:
121 available
StarTech.com 2 m CAT6 Cable - Slim - Snagless RJ45 Connectors - Grey
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| SKU | N6PAT200CMGRS |
| EAN | 0065030882750 |
View PDF |
Easy Cable Runs
Protect Your Equipment
High-Quality Construction
Each CAT6 cable is manufactured using high-quality copper conductors and is carefully constructed and tested to keep Near-End Crosstalk (NEXT) well within acceptable limits. Plus, each cable is built with 28 AWG copper wire, to ensure peak performance for your demanding Ethernet applications.
N6PAT100CMBLS is backed by StarTech.com lifetime warranty and free lifetime technical support.
Easy Cable Runs
Protect Your Equipment
High-Quality Construction
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Snagless cable boot | Yes |
| Frequency | 250 MHz |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 1 gender | Male |
| Certification | REACH, CE |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Sustainability | |
| Doesn't contain | Halogen |
| Certificates | |
| Certification | REACH, CE |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 30 mm |
| Height | 10 mm |
| Weight | 38 g |
| Packaging data | |
| Package width | 220 mm |
| Package depth | 200 mm |