PR22GIP-NETWORK-CARD
Login for pricing
In Stock:
4 available
- POE+ COMPLIANT: Ethernet NIC provides up to 30W PSE and 25.5W PD per port at 48V DC to connected devices; Supports IEEE 802.3af (PoE) and 802.3at (PoE+) to power remote devices such as access points, RFID readers, and IP cameras
Category: Network Cards
Add a Power-over-Ethernet (PoE) 2.5Gbps Port to a PCI Express-enabled Computer
Power Over Ethernet
The PCIe Ethernet card supports the IEEE 802.3af and IEEE 802.3at (Type 1 and Type 2) standards for Power Sourcing Equipment (PSE) and can deliver up to 48V DC and 25.5W of power per port to compliant Powered Devices (PD). This flexibility eliminates the need for a separate power supplies or PoE injectors for remote networked devices such as IP cameras, access control devices, remote kiosks, and wireless access points.
Increased Network Speed
Enhance Existing Hardware
The StarTech.com Advantage
Power Over Ethernet
Increased Network Speed
Enhance Existing Hardware
The StarTech.com Advantage
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | Yes |
| PCI version | 2.0 |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Host interface | PCI Express |
| Connectivity technology | Wired |
| Bandwidth | |
| Full duplex | Yes |
| Maximum data transfer rate | 2500 Mbit/s |
| Network | |
| Chipset | Intel I225-V |
| Ethernet interface type | 2.5 Gigabit Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Jumbo frames | 9000 |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Auto MDIX IEEE | Yes |
| Jumbo frames support | Yes |
| Full duplex | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
| VLAN support | Yes |
| Antenna | |
| Technical details | |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Auto MDIX IEEE | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Design | |
| Chipset | Intel I225-V |
| Internal | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Component for | PC/Server |
| Software | |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Power | |
| Output voltage | 48 V |
| Indication | |
|---|---|
| LED indicators | Yes |
| System requirements | |
| Server operating systems supported | Windows Server 2019, Windows Server 2022 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 121 mm |
| Depth | 180 mm |
| Height | 22 mm |
| Weight | 111 g |
| Package width | 207 mm |
| Package depth | 144 mm |
| Package height | 38 mm |
| Package weight | 106 g |
| Packaging data | |
| Package width | 207 mm |
| Package depth | 144 mm |
| Package height | 38 mm |
| Package weight | 106 g |
| Mounting brackets included | Yes |
| Quick installation guide | Yes |
| Packaging content | |
| Performance | |
| Other features | |
| Jumbo frames | 9000 |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 440 mm |
| Master (outer) case length | 420 mm |
| Master (outer) case height | 320 mm |