MST14DP122DP
Login for pricing
In Stock:
21 available
StarTech.com 2-Port DisplayPort MST Hub, Dual 4K 60Hz, DP to 2x DisplayPort Monitor Adapter, DP 1.4 Multi-Monitor Video Adapter, 1ft (30cm) Built-in Cable, USB Powered, Windows Only (MST14DP122DP)
Category: Video Cable Adapters
| Connector 2 gender | Female connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | 2 x DVI |
| Connector 1 | DisplayPort |
| SKU | MST14DP122DP |
| EAN | 0065030884044 |
View PDF |
4K at 60Hz and HDR
Host Connection
Maximum Resolution Output 1
Maximum Resolution Output 2
Example Host Processor/Graphics
DisplayPort 1.4 with DSC
5K 60Hz
5K 60Hz
*Intel 11th Gen with DSC
Intel 12th Gen Processors & Later
Dedicated AMD & Nvidia GPU's that support DSC
DisplayPort 1.4
4K 60Hz
4K 60Hz
Intel 10 th Gen (Ice Lake Only)
Intel 11th Gen Processors & Later
Dedicated AMD and Nvidia GPU's that support DP 1.4
DisplayPort 1.2
4K 30Hz
4K 30Hz
Intel 8 th - 10th Gen Processors & Later
Multitasking Made Easy
Configure the dual-DP displays in extended or mirrored mode. Create a high-performance workstation by adding two independent 4K 60Hz displays. This empowers increased multi-tasking across your organization, resulting in increased productivity.
Hassle-Free Setup
This MST Hub works with DisplayPort enabled Windows devices featuring 11th generation (and later) processors, or dedicated graphics cards that have a DisplayPort 1.4 output. Plug-and-play installation, with no drivers or software required. The 12in (30cm) built-on cable provides options for flexible installation configurations, reducing the amount of strain on ports and connectors. Additionally, this dual-monitor splitter is USB Powered and comes with the USB Micro-B power cable.
This product is backed for 3 years, including free lifetime 24/5 multilingual technical assistance.
The StarTech.com Advantage
4K at 60Hz and HDR
Host Connection
Maximum Resolution Output 1
Maximum Resolution Output 2
DisplayPort 1.4 with DSC
5K 60Hz
5K 60Hz
*Intel 11th Gen with DSC
DisplayPort 1.4
4K 60Hz
4K 60Hz
DisplayPort 1.2
4K 30Hz
4K 30Hz
Multitasking Made Easy
Hassle-Free Setup
The StarTech.com Advantage
| Features | |
|---|---|
| Chipset | Synaptic VMM5220 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Product colour | Grey |
| Cable length | 0.3 m |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Connector 2 | 2 x DVI |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| HDCP | Yes |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| HDCP version | 2.2 |
| Power source | USB |
| Refresh rate at maximum resolution | 60 Hz |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Technical details | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Other features | |
| Packaging content | Micro-USB Power Cable |
| Width | 105 mm |
| Height | 14 mm |
| Depth | 43 mm |
| Weight & dimensions | |
| Width | 105 mm |
| Height | 14 mm |
| Depth | 43 mm |
| Weight | 53 g |
| Package width | 142 mm |
| Package depth | 170 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 110 g |
| Packaging data | |
| Package width | 142 mm |
| Package depth | 170 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 110 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 473 mm |
| Master (outer) case length | 331 mm |
| Master (outer) case height | 440 mm |