OM4RLCLC20M
Login for pricing
In Stock:
14 available
- SPECS: 20-meter (66-foot); Color: Erika Violet (OM4); LC/LC UPC; 50/125μm; 850nm/1300nm LED/VCSEL; Modal Bandwidth: 2000MHz/km at 850nm; OFNR (Riser) Jacket; Cable OD: 1.6mm; Min Bend Radius: 7.5mm (0.29in)
Category: InfiniBand & Fibre Optic Cables
| SKU | OM4RLCLC20M |
|---|---|
| EAN | 0065030922579 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Install Erika Violet OM4 fiber cables for easy identification and streamlined cable management
Engineered for Optimal Performance
OFNR Riser Rated
Wide Compatibility
The StarTech.com Advantage
OFNR Riser Rated
Wide Compatibility
The StarTech.com Advantage
| Features | |
|---|---|
| Fibre optic type | OM4 |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | LC |
| Cable type | OFNR |
| Cable length | 20 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Data transfer rate | 100 Gbit/s |
| Wavelengths supported | 1300,850 nm |
| Product colour | Violet |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector polish type | PC |
| Cable shape | Round |
| Bending radius | 7.5 mm |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS, CE |
| Operational conditions | |
| Weight & dimensions | |
| Bending radius | 7.5 mm |
| Cable diameter | 1.6 mm |
| Weight | 159.4 g |
| Cable length | 20 m |
| Package width | 300 mm |
| Package depth | 250 mm |
| Package height | 20 mm |
| Package weight | 159.4 g |
| Packaging data | |
| Package width | 300 mm |
| Package depth | 250 mm |
| Package height | 20 mm |
| Package weight | 159.4 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Technical details | |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | LC |
| Cable type | OFNR |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Data transmission | |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 420 mm |
| Master (outer) case length | 420 mm |
| Master (outer) case height | 270 mm |