RACK-21U-20-WALL-OA
Login for pricing
In Stock: 4 available
StarTech.com 21U 19" Wall Mount Network Rack - Adjustable Depth 12-20" 2 Post Open Frame Server Room Rack, AV/Data/ IT Communication/Computer Equipment/Switch, Cage Nuts & Screws (RACK-21U-20-WALL-OA)
  • ADJUSTABLE DEPTH: This 2-post 21U 19 inch open frame rack is EIA/ECA-310 compliant, and with an adjustable mounting depth ranging from 12 - 20 inches, is ideal for network switches, servers, patch panels, and PDUs
  • HEAVY DUTY: This durable rack has a 2.0mm thick vertical rail SPCC cold-rolled steel and a weight capacity of up to 200 lbs (90 kg). Its design supports unobstructed airflow to help keep your equipment cool and easy to install with access to all sides
More Information
Maximum weight capacity 90 kg
Type Wall mounted rack
Rack capacity 21U
SKU RACK-21U-20-WALL-OA
EAN 0065030893916
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
Mount your network and telecommunications equipment with the convenience of adjustable depth
Sturdy Construction & Easy Installation
Includes Hardware
The StarTech.com Advantage
Weight & dimensions
Package depth420 mm
Package width1170 mm
Package height160 mm
Package weight20.2 kg
Mounting depth (max)50.8 cm
Width504 mm
Depth508 mm
Height1000 mm
Weight15.2 kg
Maximum weight capacity90 kg
Packaging content
Wall mounting kitYes
Quick installation guideYes
Nuts includedYes
Number of nuts2
Screws includedYes
Number of screws4
Number of bolts2
Number of washers included4
Features
Frame typeOpen
Product design2-post
Rack capacity21U
Mounting hole shapeSquare
TypeWall mounted rack
MaterialSteel
Product colourBlack
Packaging data
Wall mounting kitYes
Quick installation guideYes
Nuts includedYes
Number of nuts2
Package depth420 mm
Package width1170 mm
Package height160 mm
Package weight20.2 kg
Screws includedYes
Number of screws4
Number of bolts2
Number of washers included4
Technical details
Package width1170 mm
Package height160 mm
Compliance industry standardsEIA/ECA-310-E
Harmonized System (HS) code85381000
Colour
Product colourBlack
Material
MaterialSteel
Logistics data
Master (outer) case width1170 mm
Master (outer) case length420 mm
Master (outer) case height160 mm
Products per master (outer) case1 pc(s)
Other features
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com 21U 19" Wall Mount Network Rack - Adjustable Depth 12-20" 2 Post Open Frame Server Room Rack for AV/Data/ IT Communication/Computer Equipment/Switch w/Cage Nuts & Screws
Hot Product
StarTech.com 21U 19" Wall Mount N... Login for pricing
StarTech.com 4-Post 25U Mobile Open Frame Server Rack, Four Post 19in Network Rack with Wheels, Rolling Rack with Adjustable Depth for Computer/AV/Data/IT Equipment - Casters, Leveling Feet or Floor Mounting
Bestseller
StarTech.com 4-Post 25U Mobile Open Fr... Login for pricing
Intellinet 19" Network Cabinet - Wall Mount (Standard), 12U, 600mm Deep, Grey, Flatpack, Max 60kg, Metal & Glass Door, Back Panel, Removeable Sides, Suitable also for use on desk or floor, Usable Depth 410mm, Parts for wall install (eg screws/rawl plugs) Intellinet 19" Network Cabinet -... Login for pricing
Intellinet 19" Network Cabinet - Wall Mount (Standard), 12U, 450mm Deep, Black, Assembled, Max 60kg, Suitable also for use on desk or floor,Usable Depth 350mm, Metal & Glass Door, Back Panel, Removeable Sides, Parts for wall install (eg screws/rawl plugs) Intellinet 19" Network Cabinet -... Login for pricing
Intellinet 19" Network Cabinet - Wall Mount (Standard), 15U, 450mm Deep, Black, Flatpack, Max 60kg, Metal & Glass Door, Back Panel, Removeable Sides,Suitable also for use on desk or floor, Usable Depth 260mm to 350mm, Parts for wall installation not inclu Intellinet 19" Network Cabinet -... Login for pricing
Intellinet 19" Network Cabinet - Wall Mount (Standard), 15U, 600mm Deep, Black, Flatpack, Max 60kg, Metal & Glass Door, Back Panel, Removeable Sides, Suitable also for use on desk or floor, Usable Depth 410mm, Parts for wall installation not included Intellinet 19" Network Cabinet -... Login for pricing