450FBLCLC25
Login for pricing
In Stock:
14 available
- SPECS: 25m (82ft); Color: Aqua (OM4); LC/LC UPC; 50/125μm Core/Cladding; 850nm or 1300nm LED/VCSEL; Modal Bandwidth: 2000MHz•km at 850nm; Cable OD: 2.9mm; Bend Radius: Static 1.2in (3cm), Dynamic 2.4in (6cm); Backed for Life
Category: InfiniBand & Fibre Optic Cables
| Cable length | 25 m |
|---|---|
| SKU | 450FBLCLC25 |
| EAN | 0065030900812 |
| Connector 2 | LC |
| Cable length | 25 m |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Features | |
| Bending radius | 6 cm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Data transfer rate | 100 Gbit/s |
| Wavelengths supported | 850,1300 nm |
| Operational conditions | |
| Weight & dimensions | |
| Bending radius | 6 cm |
| Package width | 330 mm |
| Package depth | 255 mm |
| Package height | 51 mm |
| Cable diameter | 2.9 mm |
| Package weight | 342 g |
| Packaging data | |
| Package width | 330 mm |
| Package depth | 255 mm |
| Package height | 51 mm |
| Package weight | 342 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 410 mm |
| Master (outer) case length | 410 mm |
| Master (outer) case height | 450 mm |