HDMI21-CBL-8K60-2M
Login for pricing
In Stock:
197 available
StarTech.com 2m (6ft) Certified Ultra High Speed HDMI Cable, 8K 60Hz/4K 120Hz, HDMI 2.1 Cord with HDR10+ / eARC, 48Gbps
- Deliver High-Bandwidth 8K Video: 2m (6.6ft) HDMI 2.1 Cable delivers vivid, sharp 8K 60Hz/4K 120Hz UHD video with HDR10+, Dolby Vision, and HDCP 2.3; Enable immersive sound quality with 32-channel audio, 7.1 TrueHD, eARC, Dolby Atmos, and DTS:X support
Category: HDMI Cables
| SKU | HDMI21-CBL-8K60-2M |
|---|---|
| EAN | 0065030920247 |
Experience Full-Featured HDMI 2.1
Drive sharp 8K video, fast refresh rates, and high-resolution visuals on UHD displays, workstations, video walls, and AV installations. This Ultra High Speed HDMI 2.1 cable supports 8K at 60Hz, 5K at 60Hz, 4K at 120Hz, and up to 48Gbps bandwidth for consistent, reliable signal quality.
| Connector 2 form factor | Straight |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Product colour | Black |
| Cable length | 2 m |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 6 mm |
| Package weight | 108 g |
| Package width | 80 mm |
| Package depth | 1.6 mm |
| Package height | 230 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 108 g |
| Package width | 80 mm |
| Package depth | 1.6 mm |
| Package height | 230 mm |
| Master (outer) case width | 420 mm |
| Master (outer) case length | 420 mm |
| Master (outer) case height | 250 mm |