CC2M20GUSB4TPW
Login for pricing
In Stock: 18 available
StarTech.com 2m (6.6ft) USB4 Cable, 20Gbps, USB-IF Certified USB-C Cable, 240W PD EPR, 4K 120Hz DP 1.4, TPE Jacket, White USB-C Cord
  • Versatile USB4 Performance: Enhance productivity with USB4 capabilities, featuring 4K 120Hz video, 20Gbps, and 240W charging over a single connection; The 2-meter (6.6-foot) cable length is ideal for general use and workspaces where extra reach is desired
  • Ultra-Fast Docking Cable: Designed to work seamlessly with USB-C docking stations; Drive a 4K 120Hz or dual 4K 60Hz displays via DP1.4 w/DSC for professional 3D imaging; Ideal for high-performance laptops such as Apple M-series Pro/Max MacBooks
More Information
SKU CC2M20GUSB4TPW
EAN 0065030921497
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
Use this USB-IF Certified USB-C cable for fast and reliable connections to your USB4 devices
Connect reliably to USB Type-C® (USB4) devices, delivering up to 20Gbps, 4K 120Hz video, and 240W of Power Delivery. Each connector is laser-etched with USB4 specifications, an exclusive feature that eliminates guesswork, confirms compatibility, and verifies USB4 performance.
Power High-Performance Laptops
Safely power high-performance laptops and USB-C devices with up to 240W of Extended Power Range (EPR) Power Delivery 3.1 using a compatible USB-C docking station or wall charger. An integrated E-marker chip ensures accurate power negotiation for stable, consistent charging. Ideal for professional laptops such as Apple M-series Pro/Max MacBooks.
Certified for Reliable Performance
Deliver 4K 120Hz Video with DisplayPort 1.4 Alt Mode
Drive sharp 4K 120Hz video or dual 4K 60Hz displays via DisplayPort 1.4 Alt Mode with DSC, HBR3, and HDR10 support. Suitable for professional 3D rendering, high-frame-rate video, and bandwidth-intensive visual workflows. This USB4 cable integrates seamlessly with USB-C docks, and maintains backward compatibility with a wide range of resolutions and refresh rates.
Rugged and Flexible
Features
Cable shieldingAluminum mylar foil
Connector 1 form factorStraight
Connector 2 form factorStraight
Plug and PlayYes
AWG wire size23/31
USB versionUSB4 Gen 2x2
Connector 1USB C
Connector 2USB C
Cable length2 m
Connector contacts platingNickel
Product colourWhite
Cable typeRound cable
Connector 1 genderMale
Connector 2 genderMale
USB Power Delivery (USB PD)Yes
Cable jacket materialThermoplastic elastomer (TPE)
USB Power Delivery up to240 W
USB Power Delivery revision3.0
Fast chargingYes
Maximum resolution3840 x 2160 pixels
Maximum refresh rate120 Hz
DisplayPort version1.4
Display Stream Compression (DSC)Yes
USB Type-C DisplayPort Alternate ModeYes
Maximum data transfer rate20 Gbit/s
Cable diameter5.1 mm
Input current (max)3 A
Weight85 g
Quantity per pack1 pc(s)
Power
Input current (max)3 A
Weight & dimensions
Cable diameter5.1 mm
Cable length2 m
Weight85 g
Package width80 mm
Package depth230 mm
Package height30 mm
Package weight111 g
Packaging data
Package width80 mm
Package depth230 mm
Package height30 mm
Package weight111 g
Quantity per pack1 pc(s)
Packaging content
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 60 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 60 °C
Ports & interfaces
USB versionUSB4 Gen 2x2
Connector 1USB C
Connector 2USB C
Technical details
Product colourWhite
Compliance certificatesCE, RoHS
Certificates
Other features
Cable typeRound cable
Logistics data
Products per master (outer) case80 pc(s)
Master (outer) case width21.3 mm
Master (outer) case length500 mm
Master (outer) case height215 mm
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com 2m (6ft) USB4 Cable, 20Gbps, USB-IF Certified USB-C Cable, 240W PD EPR, 4K 120Hz DP 1.4, TPE Jacket, White USB-C Cord StarTech.com 2m (6ft) USB4 Cable, 20Gb... Login for pricing
StarTech.com 9 m (30 ft.) Active USB 2.0 A to B Cable