N6PAT200CMORS
Login for pricing
In Stock:
43 available
- SLIM CAT6 CABLE: Streamline cabling in crowded setups using Slim Cat6 Cables; 36% slimmer diameter enables greater flexibility than standard Cat6 cabling; Supports Power over Ethernet (PoE++) up to 100W; Low Near-End Crosstalk (NEXT) and Return Loss (RL)
- SPECS: 2-meter; Orange; Snagless RJ45; 10 Gbps; 250MHz; 100W PoE++; UTP; Gold-Plated Contacts; LSZH Jacket; 28AWG Pure Bare Copper Wire; 3.6mm (0.14in) Cable O.D.; Individually Tested; Supports Cat 6 and Cat 5/5e
Category: Networking Cables
| SKU | N6PAT200CMORS |
|---|---|
| EAN | 0065030918688 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Route Slim Cat6 cables through high density installations for optimal flexibility and airflow
Improved Airflow
Durable Construction
Tested for Reliability
The Slim CAT6 patch cable is tested to comply with ANSI/TIA 568 C.2 requirements for guaranteed Cat6 performance. The cable is Fluke Tested to ensure minimal Near-End Crosstalk (NEXT) and Retun Loss (RL). Reliably deliver up to 90W of PoE++ to power a remote networking devices, including PoE switches and boardroom cameras. This Slim Cat6 Patch Cable complies with IEEE 802.3bt Type 4 PoE++ specifications.
The StarTech.com Advantage
Improved Airflow
Durable Construction
Tested for Reliability
The StarTech.com Advantage
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Orange |
| Snagless cable boot | Yes |
| Conductor material | Copper |
| Frequency | 250 MHz |
| AWG wire size | 28 |
| Plug and Play | Yes |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.3bt |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 2 m |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Cable shape | Round |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Power over Ethernet (PoE) type supported | PoE++ (4PPoE) |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 100 W |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Outer diameter | 3.6 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 45.8 g |
| Technical details | |
| Product colour | Orange |
| Plug and Play | Yes |
| Cable standard | Cat6 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 2 m |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 260 pc(s) |
| Master (outer) case width | 420 mm |
| Master (outer) case length | 420 mm |
| Master (outer) case height | 250 mm |