N6PAT200CMRDS
Login for pricing
In Stock:
40 available
- SLIM CAT6 CABLE: Streamline cabling in crowded setups using Slim Cat6 Cables; 36% slimmer diameter enables greater flexibility than standard Cat6 cabling; Supports Power over Ethernet (PoE++) up to 100W; Low Near-End Crosstalk (NEXT) and Return Loss (RL)
- SPECS: 2-meter; Red; Snagless RJ45; 10 Gbps; 250MHz; 100W PoE++; UTP; Gold-Plated Contacts; LSZH Jacket; 28AWG Pure Bare Copper Wire; 3.6mm (0.14in) Cable O.D.; Individually Tested; Supports Cat 6 and Cat 5/5e
Category: Networking Cables
| SKU | N6PAT200CMRDS |
|---|---|
| EAN | 0065030918664 |
Tested for Reliability
The Slim CAT6 patch cable is tested to comply with ANSI/TIA 568 C.2 requirements for guaranteed Cat6 performance. The cable is Fluke Tested to ensure minimal Near-End Crosstalk (NEXT) and Retun Loss (RL). Reliably deliver up to 90W of PoE++ to power a remote networking devices, including PoE switches and boardroom cameras. This Slim Cat6 Patch Cable complies with IEEE 802.3bt Type 4 PoE++ specifications.
Tested for Reliability
|---|---|
| Product colour | Red |
| Snagless cable boot | Yes |
| Conductor material | Copper |
| Frequency | 250 MHz |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 100 W |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Outer diameter | 3.6 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 10 mm |
| Technical details | |
| Product colour | Red |
| Master (outer) case width | 420 mm |
| Master (outer) case length | 420 mm |
| Master (outer) case height | 250 mm |