SHELF-2U-14-CENTER-V
Login for pricing
In Stock: 5 available
StarTech.com 2U Server Rack Shelf, Center Mounted Universal Vented Rackmount Cantilever Tray for 19" Network Equipment Rack, Heavy Duty Steel, 200lb Capacity, 14" Deep, Black (SHELF-2U-14-CENTER-V)
  • UNIVERSAL 19'' FIT: This 2U center-mounted vented server rack shelf is designed to fit 2-post EIA-310 compliant 19 in server racks and can accommodate an internal depth of 14in (35.6 cm) for your data, IT, networking, or other non-rack mountable equipment
  • DURABLE DESIGN: Constructed with 1/16 in (1.5 mm) thick SPCC commercial cold-rolled steel, the sturdy rack shelf ensures long term durability and supports a total weight of 200 lbs (91 kg) making it the perfect rack shelf for any environment
More Information
SKU SHELF-2U-14-CENTER-V
EAN 0065030893954
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
Add a sturdy, 2U server rack shelf to any 2 post rack
Quality construction
The centered rack shelf can hold up to 200 lbs (91 kg) of equipment and is constructed using 1/16 in (1.5 mm) thick SPCC commercial-grade cold-rolled steel for long-term durability and sturdiness. Accommodate your accessories or non-mountable devices for ease of access or connectivity to your equipment.
Hardware included
Conveniently includes M6 square cage nuts and M6 screws to set it up in no time.
The StarTech.com Advantage
Features
TypeRack shelf
Rack capacity2U
Maximum weight capacity91 kg
Product colourBlack
Compliance industry standardsEIA/ECA-310-E
Harmonized System (HS) code85389099
Housing materialSPCC
Weight & dimensions
Package width550 mm
Package height120 mm
Package depth410 mm
Package weight3.3 kg
Width483 mm
Weight2.3 kg
Height87 mm
Depth356 mm
Maximum weight capacity91 kg
Packaging data
Package width550 mm
Package height120 mm
Package depth410 mm
Package weight3.3 kg
Packaging content
Screws includedYes
Quick installation guideYes
Screw typeM6
Washers includedYes
Cage nuts includedYes
Technical details
TypeRack shelf
Rack capacity2U
Colour
Product colourBlack
Logistics data
Master (outer) case width590 mm
Master (outer) case length420 mm
Master (outer) case height565 mm
Products per master (outer) case5 pc(s)
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com 2U Server Rack Shelf, Center Mounted Universal Vented Rackmount Cantilever Tray for 19" Network Equipment Rack, Heavy Duty Steel, 200lb Capacity, 14" Deep, Black StarTech.com 2U Server Rack Shelf, Cen... Login for pricing
APC Horizontal Cable Organizer 1U
Hot Product
APC Horizontal Cable Organizer 1U Login for pricing
StarTech.com 2U Server Rack Shelf - Universal Rack Mount Cantilever Shelf for 19" Network Equipment Rack & Cabinet - Heavy Duty Steel – Weight Capacity 50lb/23kg - 22" Deep Tray, Black StarTech.com 2U Server Rack Shelf - Un... Login for pricing
StarTech.com 1U 4-Post Adjustable Vented Server Rack Mount Shelf - 330lbs(150 kg) - 19.5 to 38in Adjustable Mounting Depth Universal Tray for 19" AV/ Network Equipment Rack - 27.5in Deep
Bestseller
StarTech.com 1U 4-Post Adjustable Vent... Login for pricing
StarTech.com 1U 4-Post Adjustable Server Rack Mount Shelf - 330lbs(150 kg) - 19.5 to 38in Adjustable Mounting Depth Universal Tray for 19" AV, Data & Network Equipment Rack - 27.5in Deep StarTech.com 1U 4-Post Adjustable Serv... Login for pricing