35BAYCF2IDE
Login for pricing
In Stock: 7 available
3.5in Drive Bay IDE to Single CF SSD Adapter Card Reader
More Information
Host interface IDE
Internal Yes
Output interface CF
SKU 35BAYCF2IDE
EAN 0065030824194
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
Connect a CF card to a computer through an IDE connector
This Compact Flash IDE adapter is a perfect solution for accessing CompactFlash (CF I, CF II) and IBM Micro Drive media, allowing you to access the flash/micro drive media as if it were an IDE hard drive. The CF/IDE adapter can be installed in the computer case through simple mounting in an available 3.5in drive bay, for connection to the computer IDE bus through either a 40 or 44-pin connection. Designed and constructed to provide a reliable media card platform, the CF IDE adapter is backed by StarTech.com''s 2-year warranty.
The StarTech.com Advantage
- Quick and driver free installation into any IDE 40 pin and 44 pin slot
- Easily swap cards in and out with built-in push button ejector
Ports & interfaces
InternalYes
Output interfaceCF
Host interfaceIDE
Technical details
Data transfer rate (max)0.133 Gbit/s
Compliance certificatesRoHS
Performance
Harmonized System (HS) code84733020
Design
Features
Operational conditions
Operating temperature (T-T)-55 - 85 °C
Storage temperature (T-T)-55 - 85 °C
Operating relative humidity (H-H)5 - 85%
Weight & dimensions
Width97 mm
Depth100 mm
Height25 mm
Weight145 g
Package width48 mm
Package depth220 mm
Package height158 mm
Package weight215 g
Packaging data
Package width48 mm
Package depth220 mm
Package height158 mm
Package weight215 g
User guideYes
Logistics data
Packaging content
User guideYes
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com 3.5in Drive Bay IDE to Single CF SSD Adapter Card Reader StarTech.com 3.5in Drive Bay IDE to Si... Login for pricing