PEXM2SAT32N1
Login for pricing
In Stock:
8 available
- Supports PCI Express 3.0 (x4), ideal for a high-performance M.2 PCIe SSD (NVMe)
- Wide installation compatibility, with support for a range of M.2 drives (2280, 2260, 2242, 2230)
- Adjustable stand-offs and multiple mounting holes support 80 mm, 60 mm, 42 mm, and 30 mm SSDs"
Category: Interface Cards/Adapters
Increase the storage of your desktop PC
Optimize your computer’s performance
Peace of mind, with simple and cost-effective data recovery
Leverage the size and speed of M.2 drives
Supports a wide range of drives
The PEXM2SAT32N1 is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.
The StarTech.com Advantage
The StarTech.com Advantage
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | Yes |
| Port multiplier | No |
| Output interface | M.2, SATA |
| SATA revision | 3.0 |
| Internal SATA ports quantity | 2 |
| Host interface | PCIe |
| Expansion card form factor | Full-height / Low-profile |
| Expansion card standard | PCIe 3.0 |
| Technical details | |
| Data transfer rate (max) | 6 Gbit/s |
| Compliance certificates | RoHS |
| Performance | |
| Port multiplier | No |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Certificates | |
| Certification | CE, FCC, TAA, REACH |
| Design | |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| Internal | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Features | |
|---|---|
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 20 mm |
| Depth | 120 mm |
| Height | 120 mm |
| Weight | 65 g |
| Package width | 162 mm |
| Package depth | 130 mm |
| Package height | 32 mm |
| Package weight | 127 g |
| Packaging data | |
| Mounting brackets included | Yes |
| Package width | 162 mm |
| Package depth | 130 mm |
| Package height | 32 mm |
| Package weight | 127 g |
| Quick installation guide | Yes |
| Screws included | Yes |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 100 pc(s) |
| Master (outer) case width | 485 mm |
| Master (outer) case length | 551 mm |
| Master (outer) case height | 335 mm |