MST14DP123DP
Login for pricing
In Stock:
9 available
- MULTI-MONITOR CONFIGURATION: Triple-Monitor DisplayPort 1.4 MST Hub drives up to 2x 4K 30Hz (UHD) + 1x 4K 60Hz DisplayPort monitors using a DP video port on a Windows desktop PC or laptop; Not compatible with macOS
Category: Video Splitters
| Video ports quantity | 3 |
|---|---|
| SKU | MST14DP123DP |
| EAN | 0065030884051 |
View PDF |
3 x 4K | Multi-Monitor Video Splitter | Windows® | HDR
Incredible Picture Quality
Supporting four times the resolution of 4K, this DP 1.4 MST hub delivers the stunning quality of UHD at resolutions up to 7680×4320 at 30Hz on a single monitor and supports multi-monitor applications at lower resolutions and refresh rates, enabling a dynamic work environment whether you're in the office, at home or traveling.
Display 1
Display 2
Display 3
8K (7680x4320) @ 30Hz
X
X
5K (5120x2880) @ 60Hz
1080p (1920x1080) @ 30Hz
4K (3840x2160) @ 60Hz
4K (3840x2160) @ 30Hz
4K (3840x2160) @ 30Hz
2K (2560x1600) @ 60Hz
2K (2560x1600) @ 60Hz
2K (2560x1600) @ 60Hz
1080p (1920x1080) @ 60Hz
1080p (1920x1080) @ 60Hz
1080p (1920x1080) @ 60Hz
Both your source and destination must support DisplayPort 1.4 in order to achieve maximum resolution (8K 30Hz).
Lower resolutions and refresh rates may also be supported.
Multi-Tasking Made Easy
Hassle-Free Setup
MST14DP123DP is backed by a StarTech.com 3-year warranty, and free lifetime technical support.
The StarTech.com Advantage
Incredible Picture Quality
Display 1
Display 2
Display 3
8K (7680x4320) @ 30Hz
5K (5120x2880) @ 60Hz
1080p (1920x1080) @ 30Hz
4K (3840x2160) @ 60Hz
4K (3840x2160) @ 30Hz
4K (3840x2160) @ 30Hz
2K (2560x1600) @ 60Hz
2K (2560x1600) @ 60Hz
2K (2560x1600) @ 60Hz
1080p (1920x1080) @ 60Hz
1080p (1920x1080) @ 60Hz
1080p (1920x1080) @ 60Hz
Multi-Tasking Made Easy
Hassle-Free Setup
The StarTech.com Advantage
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Video ports quantity | 3 |
| Video port type | DisplayPort |
| Video out | 3x DisplayPort |
| Features | |
| Housing material | Plastic |
| Maximum refresh rate | 30 Hz |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Product colour | Black, Grey |
| Certification | CE, FCC, REACH |
| HD type | 8K Ultra HD |
| Power | |
| USB powered | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 55 g |
| Width | 105 mm |
| Depth | 43 mm |
| Height | 14 mm |
| Package weight | 132 g |
| Package depth | 170 mm |
| Package width | 142 mm |
| Package height | 30 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 132 g |
| Package depth | 170 mm |
| Package width | 142 mm |
| Package height | 30 mm |
| Packaging content | |
| Cables included | Micro-USB |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 80 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Video | |
| Colour | |
| Certificates | |
| Technical details | |
| Maximum cable length | 2 m |
| Housing material | Plastic |
| Package width | 142 mm |
| Package height | 30 mm |
| Video out | 3x DisplayPort |
| Compliance certificates | RoHS |
| System requirements | |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 331 mm |
| Master (outer) case length | 470 mm |
| Master (outer) case height | 418 mm |