MST14CD123DP
Login for pricing
In Stock:
8 available
StarTech.com 3-Port USB-C Multi-Monitor Adapter, USB Type-C to 3x DisplayPort 1.4 MST Hub, Triple 4K 60Hz DP Laptop Display Extender / Splitter, HDR, Extra-Long Built-In Cable, Windows (MST14CD123DP)
- HARDWARE COMPATIBILITY: Triple 4K 60Hz supported on Windows PC with discrete GPUs or 12th gen and up Intel Processors featuring DP 1.4 with DSC; See resolution chart below for other configurations; Please verify number of displays supported by your GPU
Category: USB Graphics Adapters
| DisplayPort output | Yes |
|---|---|
| HDMI output | No |
| DVI output | No |
| SKU | MST14CD123DP |
| EAN | 0065030884389 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
IT Pro Performance
Multi-tasking Made Easy
This USB-C to DisplayPort video splitter allows you to configure your displays in extended or duplicated mode. Connecting three independent 4K 60Hz displays creates high-performance workstations. This empowers increased multi-tasking across your organization, resulting in increased productivity.
Host Connection
Output 1 Resolution
Output 2 Resolution
Output 3 Resolution
DisplayPort 1.4 with DSC
4K 60Hz
4K 60Hz
4K 60Hz
DisplayPort 1.4
4K 60Hz
4K 30Hz
4K 30Hz
DisplayPort 1.2
4K 30Hz
4K 30Hz
1080p 60Hz
4K at 60Hz and HDR
Hassle-Free Setup
Windows devices that support DP Alt Mode over USB-C feature native support for MST. This USB-C to DisplayPort hub is compatible with Thunderbolt 3/4, and USB4 enabled Windows devices. Plug-and-play installation, with no drivers or software required. The 12in (30cm) attached cable provides options for flexible installation configurations, reducing the amount of strain on ports and connectors. Additionally, this triple-monitor splitter is bus-powered, meaning no external power is required.
This product is backed for 3-years, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance.
The StarTech.com Advantage
IT Pro Performance
Multi-tasking Made Easy
Host Connection
Output 1 Resolution
Output 2 Resolution
Output 3 Resolution
DisplayPort 1.4 with DSC
4K 60Hz
4K 60Hz
4K 60Hz
DisplayPort 1.4
4K 60Hz
4K 30Hz
4K 30Hz
DisplayPort 1.2
4K 30Hz
4K 30Hz
1080p 60Hz
4K at 60Hz and HDR
Hassle-Free Setup
The StarTech.com Advantage
| Performance | |
|---|---|
| USB connector form factor | Straight |
| Chipset | Synaptics VMM5330 |
| USB connector type | USB Type-C |
| USB connector gender | Male |
| Data transfer rate (max) | 32.4 Gbit/s |
| DVI output | No |
| HDMI output | No |
| DisplayPort output | Yes |
| Number of displays supported | 3 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Refresh rate at maximum resolution | 60 Hz |
| Audio output channels | 2.0 channels |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Design | |
| Product colour | Grey |
| Integrated USB cable | Yes |
| USB cable length | 0.3 m |
| System requirements | |
| Mac compatibility | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 105 mm |
| Depth | 300 mm |
| Height | 14 mm |
| Weight | 52 g |
| USB cable length | 0.3 m |
| Package width | 142 mm |
| Package depth | 170 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 92.4 g |
| Technical details | |
| Products per master (outer) case | 70 pc(s) |
| Master (outer) case width | 473 mm |
| Master (outer) case length | 331 mm |
| Master (outer) case height | 440 mm |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 85% |
| Packaging data | |
| Package width | 142 mm |
| Package depth | 170 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 92.4 g |
| Logistics data | |