HDMI2-CABLE-4K60-30C
Login for pricing
In Stock: 28 available
StarTech.com 30cm (1ft) High Speed HDMI Cable, 4K 60Hz/1440p 144Hz, 18Gbps, UHD HDMI 2.0 Cord, TPE Jacket
  • HIGH PERFORMANCE: High Speed HDMI 2.0 Cable is designed for UHD-enabled HDMI devices; Choose the right HDMI cable at-a-glance with performance markings on connectors for quick and easy identification; Up to 18Gbps for seamless 4K 60Hz video
  • APPLICATIONS: Ideal for 4K UHD displays; Up to 144Hz refresh rate at 1440p resolution; Suitable for high performance GPUs and workstations; Connect an HDMI monitor to a 4K docking station
  • SPECS: Black; 0.3-meter (1-foot); Premium Certified HDMI with Ethernet; HDMI 2.0 supports HDR10/ARC/HDCP 2.2/CEC; 4K 60Hz/1440p 144Hz/1080p 240Hz; 18Gbps; 32-ch Audio; Backward Compatible; 30AWG; 6mm (0.24in) O.D.
Connector 1 HDMI Type A (Standard)
SKU HDMI2-CABLE-4K60-30C
EAN 0065030910453
PDF URLs View PDF
Connect reliably between HDMI UHD devices using this High Speed HDMI Cable
Supported HDMI 2.0 Features:
This HDMI Cable supports full HDMI 2.0 features:
• Resolutions up to 4K 60Hz using a compatible HDMI source and display
• Supports high refresh rates including 1440p 144Hz and 1080p 240Hz
Connector 2 form factorStraight
Maximum refresh rate240 Hz
Colour depth12 bit
Data transfer rate18 Gbit/s
Supported graphics resolutions3840 x 2160, 2560 x 1440, 1920 x 1080 (HD 1080)
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 70 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 90%
Weight & dimensions
Weight40 g
Cable diameter6 mm
Package weight45 g
Package width125 mm
Package depth90 mm
Package height10 mm
Packaging data
Package weight45 g
Package width125 mm
Package depth90 mm
Package height10 mm
Logistics data
Products per master (outer) case180 pc(s)
Master (outer) case width400 mm
Master (outer) case length300 mm
Master (outer) case height300 mm