VS421HD20
Login for pricing
In Stock:
32 available
StarTech.com HDMI 2.0 Switch - 4 Port - 4K 60Hz - HDMI Automatic Video Switch Box - Multi Port Hub w/ 1 In 4 Out Functionality (VS421HD20)
Category: Video Switches
| SKU | VS421HD20 |
|---|---|
| EAN | 0065030866415 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Availability | In Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
| PDF URLs |
View PDF |
This 4-port HDMI video switch lets you share an HDMI 2.0 display or projector with four HDMI 2.0 video sources. The switch features four independent video inputs that can each support 4K resolution at 60Hz, making it the perfect solution for connecting four video sources to a display that has a limited number of HDMI 2.0 ports.
Astonishing picture quality with support for Ultra HD 4K at 60Hz
The HDCP 2.2 HDMI switch lets you harness the High Dynamic Range (HDR) capability of your HDMI 2.0 video sources and deliver it to your UHD 4K60 display. Unlike many 4K switches that only support a 30Hz refresh rate, this switch works with HDMI 2.0 displays with output resolutions of up to 3840 x 2160p at 60Hz.
Don't be fooled by a clever spin on old technology. Many HDMI switches support 4K but will only work at a 30Hz refresh rate, or claim support for 60Hz but heavily compress their signal to a lower 4:2:0 chroma subsampling in order to work at inferior bitrates. This 4K 60Hz HDMI switch uses the latest components to offer full support for your HDMI 2.0 equipment, supporting true 4K resolution at 60Hz with 4:4:4 chroma subsampling. Support for HDMI 2.0 devices means this switch can transmit bandwidth up to 18Gbps, making it ideal for high-resolution computer tasks.
The switch is backward compatible with 4K 30Hz and 1080p displays, which ensures that it will work with lower resolution displays such as TVs or projectors around your site or in a digital signage application.
Hassle-free Operation with automatic switching
The VS421HD20 is backed by a 2-year StarTech.com warranty and free lifetime technical support.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Video port type | HDMI |
| HDMI version | 2.0 |
| HDMI ports quantity | 5 |
| HDMI in | 4 |
| Features | |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Product colour | Black |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| LED indicators | Power |
| HDCP | Yes |
| Power | |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter frequency | 50 Hz |
| AC adapter input current | 0.4 A |
| AC adapter output voltage | 5 V |
| AC adapter output current | 2 A |
| Power plug type | Type H |
| Certificates | |
| Certification | CE, FCC |
| Weight & dimensions | |
| Width | 51 mm |
| Height | 20 mm |
| Depth | 123 mm |
| Weight | 154 g |
| Package width | 22 mm |
| Package height | 53 mm |
| Package depth | 151 mm |
| Package weight | 434 g |
| Technical details | |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 80 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Width | 51 mm |
| Height | 20 mm |
| Depth | 123 mm |
| Product colour | Black |
| Video port type | HDMI |
| LED indicators | Power |
| HDMI version | 2.0 |
| HDMI ports quantity | 5 |
| HDCP | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Audio support | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging data | |
| Package width | 22 mm |
| Package height | 53 mm |
| Package depth | 151 mm |
| Package weight | 434 g |
| Packaging content | |
| Operational conditions | |