HDMI-SPLITTER-44K60S
Login for pricing
In Stock:
12 available
StarTech.com 4-Port HDMI Splitter, 4K 60Hz HDMI 2.0 Video, 4K HDMI Splitter w/ Built-in Scaler, 1 In 4 Out HDMI Splitter, 3.5mm/Optical Audio Port, HDMI Display/Output Splitter (HDMI-SPLITTER-44K60S)
- 4-PORT HDMI SPLITTER: This HDMI Splitter displays the same image, with audio, on 4 screens / 4:4:4 chroma subsampling support / HDMI 2.0b 4K 60Hz / HDR / 18Gbps Bandwidth / 7.1ch HDMI Audio / HDCP 2.2/1.4/ 8kV Air and 4kV Contact ESD Protection
- EDID MANAGEMENT SWITCH: The 4 way HDMI Splitter's EDID Auto setting uses a built-in scaler for outputting 2 different display resolutions / EDID Copy clones the EDID settings from output port 1 to another display at the same resolution (720p and up)
- FLEXIBLE AUDIO SUPPORT: The 4K HDMI Splitter has HDMI, 3.5mm, and Optical audio outputs to connect to a variety of speakers or amplifiers / Simultaneous audio output is supported across all ports / Supports Digital to Analog conversion (DAC)
Category: Video Splitters
4-Port HDMI Splitter | 4K 60Hz | Built-In Scaler | 3.5mm, Optical, and HDMI Audio
4K 60Hz Resolution
This 4-way HDMI splitter supports up to 4K 60Hz resolution, at 4:4:4 chroma subsampling. The built-in scaler enables enables the concurrent output of 2 resolutions, ideal for environments where there is a variety of displays, monitors, and projectors.
Flexible Audio
This 4K HDMI Splitter features HDMI, 3.5mm, and Optical audio outputs, enabling connections to a variety of speakers and/or amplifiers. Simultaneous audio output is supported across all the audio ports.
Robust Installation Options
This HDMI splitter supports active HDMI cables and HDMI extenders (sold separately), facilitating installations at a distance from the displays (e.g., within a remote AV component cabinet). The metal enclosure and 8kV air and 4kV contact Electro-static Discharge (ESD) protection is suitable for installation in a variety of environments.
This product is backed for 2-years, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance.
The StarTech.com Advantage
4K 60Hz Resolution
Flexible Audio
Robust Installation Options
The StarTech.com Advantage
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Video ports quantity | 4 |
| Video port type | HDMI |
| Audio ports quantity | 2 |
| Video out | 4x HDMI |
| HDMI version | 2.0b |
| Features | |
| LED indicators | Yes |
| Housing material | Metal |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Supported graphics resolutions | 1280 x 720 (HD 720), 1920 x 1080 (HD 1080), 3840 x 2160 |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Plug and Play | Yes |
| Maximum operating distance | 5 m |
| Product colour | Black |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Power | |
| Input current | 0.35 A |
| Output current | 1 A |
| Power consumption (typical) | 0.1 W |
| Output voltage | 5 V |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 248 g |
| Width | 62 mm |
| Depth | 180 mm |
| Height | 14 mm |
| Package weight | 500 g |
| Package depth | 150 mm |
| Package width | 213 mm |
| Package height | 55 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 500 g |
| Package depth | 150 mm |
| Package width | 213 mm |
| Package height | 55 mm |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Manual | Yes |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 90% |
| Video | |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Technical details | |
| Housing material | Metal |
| Supported audio channels | 7.1 |
| Package width | 213 mm |
| Package height | 55 mm |
| Video out | 4x HDMI |
| Plug and Play | Yes |
| HDMI version | 2.0b |
| Audio support | Yes |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 443 mm |
| Master (outer) case length | 300 mm |
| Master (outer) case height | 318 mm |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
StarTech.com 4-Port HDMI Splitter, 4K...
Login for pricing
StarTech.com 4-port HDMI splitter and...
Hot Product
StarTech.com 8-Port 4K 60Hz HDMI Split...
Popular
StarTech.com 2 Port DVI Video Splitter...
Bestseller
Lindy 4 Port HDMI 8K60 Splitter with A...
Manhattan 4K@60Hz 8-Port HDMI Splitter...