HB30AM4AB
Login for pricing
In Stock:
65 available
StarTech.com 4 Port USB 3.0 Hub - USB-A to 4x USB-A - SuperSpeed 5Gbps Portable USB 3.1 Gen 1 Type-A Hub - USB Bus Powered - Laptop/Desktop USB Hub with Long Cable 11" & Cable Management (HB30AM4AB)
Category: Interface Hubs
USB A Hub | SuperSpeed USB 5Gbps (USB 3.2 Gen 1) | Built-in 11" Host Cable
Expands the Connectivity of Your Computer
With this USB hub you can connect four USB-A devices to a single USB-A port on your host device. The USB Type-A hub shares up to 4.5W (5V/900mA) of power between connected devices, making it an ideal solution for connecting SSD/thumb drives, data storage, keyboards, mice, web cams and USB headsets. The USB hub is backward compatible with USB 2.0 (480 Mbps).
Highly Portable and Sleek
Wide Device Compatibility
The USB hub is OS independent ensuring support on a wide range of platforms including Windows, macOS, Linux, iPadOS, Chrome OS and Android. The built-in host cable is 11 in. (28 cm) long, providing enough length to easily integrate into any workstation, reaching your host device even when it's placed on a laptop riser or stand. The USB-A host connection works with any USB Type-A laptop, or 2-in-1, such as Surface Pro 7, Surface Book, MacBook, XPS or X1 Carbon.
The StarTech.com Advantage
Highly Portable and Sleek
Wide Device Compatibility
|---|---|
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| Hub interfaces | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A |
| Ports quantity | 4 |
| Cable length | 0.28 m |
| Features | |
| Product colour | Black, Grey |
| Cable length | 0.28 m |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Housing material | Plastic |
| Network | |
| UASP support | Yes |
| Technical details | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 75 g |
| Width | 50 mm |
| Depth | 135 mm |
| Height | 20 mm |
| Package width | 170 mm |
| Package depth | 142 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 131.9 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 170 mm |
| Package depth | 142 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 131.9 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 360 mm |
| Master (outer) case length | 525 mm |
| Master (outer) case height | 345 mm |