P10Q4A-USB-CARD
Login for pricing
In Stock: 13 available
  • Add Reliable Power with Auxiliary SATA: Use the built-in SATA power connector to supply up to 5V 2A (10W) per port, ensuring stable performance for bus-powered devices and peripherals when motherboard power is insufficient
More Information
SKU P10Q4A-USB-CARD
EAN 0065030912198
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
Add four USB Type-A ports with four independent 10Gbps channels to a computer via a PCI Express slot
Dedicated USB Controllers
USB 3.2 Gen 2 (10Gbps) Performance
Charge and Sync USB Devices
This USB PCI Express card can provide up to 5V 2A (10W) per USB-A port, enabling sync and charge of portables devices. If the motherboard can't supply enough power, a built-in SATA power connector supports auxiliary power to maintain stable performance.
Compatibility
Ports & interfaces
InternalYes
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity4
Output interfaceUSB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2)
Host interfacePCIe
Expansion card standardPCIe 3.0
SATA power connector typeSATA 15-pin
Technical details
Data transfer rate (max)10 Gbit/s
Compliance certificatesRoHS, Trade Agreements Act (TAA)
Performance
UASP supportYes
Product colourRed
Colour
Product colourRed
Design
InternalYes
Features
UASP supportYes
System requirements
Mac operating systems supportedMac OS X 14.0 Sonoma, Mac OS X 15.0 Sequoia
Linux operating systems supportedYes
Server operating systems supportedWindows Server 2019, Windows Server 2022
Weight & dimensions
Width56 mm
Depth140 mm
Height120 mm
Weight94 g
Package width142 mm
Package depth170 mm
Package height30 mm
Package weight160 g
Packaging data
Package width142 mm
Package depth170 mm
Package height30 mm
Package weight160 g
User guideYes
Logistics data
Products per master (outer) case60 pc(s)
Master (outer) case width380 mm
Master (outer) case length310 mm
Master (outer) case height500 mm