HB30C4AB
Login for pricing
In Stock:
144 available
- A cost-effective way to add four USB-A ports to your computer through a USB-C port
- A small-footprint design that’s lightweight and compact, for maximum portability
- Built-in USB Type-C cable for less clutter
- Plug-and-play, and supports hot-swapping or hot-plugging
- Backward compatible, for use with your older USB 2.0 and 1.0 devices
Category: Interface Hubs
| Ports quantity | 4 |
|---|---|
| SKU | HB30C4AB |
| EAN | 0065030866330 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Turn your laptop’s USB Type-C port into four USB Type-A ports (5Gbps) using this bus-powered hub
Keep using your current peripherals and devices
Add USB ports, virtually anywhere you go
Bus-powered design makes travel more convenient
Add four USB 3.2 Gen 1 ports in seconds
The HB30C4AB is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.
The StarTech.com Advantage
The StarTech.com Advantage
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| Hub interfaces | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A |
| Ports quantity | 4 |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Certification | CE, FCC |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Housing material | Plastic |
| Data transmission | |
| Power | |
| USB powered | Yes |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Performance | |
| Certification | CE, FCC |
| Harmonized System (HS) code | 84719000 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 35 g |
| Width | 41 mm |
| Depth | 80 mm |
| Height | 15 mm |
| Package width | 142 mm |
| Package depth | 170 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 103 g |
| Packaging data | |
| Package width | 142 mm |
| Package depth | 170 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 103 g |
| Design | |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Certificates | |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 330 mm |
| Master (outer) case length | 530 mm |
| Master (outer) case height | 310 mm |