HB30C4AFPD
Login for pricing
In Stock:
18 available
StarTech.com 4 Port USB C Hub with 4 USB Type-A Ports (USB 3.0 SuperSpeed 5Gbps) - 60W Power Delivery Passthrough Charging - USB 3.1 Gen 1/USB 3.2 Gen 1 Laptop Hub Adapter - MacBook, Dell (HB30C4AFPD)
- USB-C to USB-A HUB WITH POWER DELIVERY: USB 5Gbps Type-C host to 4x USB-A ports w/ this USB 3.2 Gen 1 SuperSpeed hub; 60W Power Delivery (PD) Passthrough charging
- POWER AND CHARGE YOUR LAPTOP: With Power Delivery 2.0 pass-through (up to 60W) power & charge laptop and this hub when used w/ your USB-C laptop power adapter; 7.4W reserved for hub/downstream ports
- COMPACT & PORTABLE: A light weight hub with durable plastic housing; 5.9 in (15 cm) attached USB-C host cable and small form factor housing [3.7 in (93 mm) x 1.6 in (40 mm) x 0.4 in (1.1 cm)]
Category: Interface Hubs
Take it with you wherever you go
Carry fewer cables and power adapters
This USB-C 3.2 Gen 1 hub supports USB Power Delivery 2.0 pass-through up to 60W to power and charge your laptop. Now, instead of carrying multiple cables and power adapters, you can use your laptop’s USB-C power adapter to power both your laptop and the hub. By using just a single power adapter instead of two, you can eliminate clutter and hassle when you work.
Add four USB 3.2 Gen 1 ports in seconds
The HB30C4AFPD is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.
The StarTech.com Advantage
|---|---|
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Hub interfaces | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A, USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| Ports quantity | 5 |
| Cable length | 0.15 m |
| Features | |
| Plug and Play | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Product colour | Black |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Cable length | 0.15 m |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Housing material | Plastic |
| Data transmission | |
| Power | |
| Power source type | USB |
| Technical details | |
| Plug and Play | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Product colour | Black |
| Performance | |
| Harmonized System (HS) code | 84719000 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 42 g |
| Width | 40 mm |
| Depth | 93 mm |
| Height | 11 mm |
| Package width | 170 mm |
| Package depth | 30 mm |
| Package height | 142 mm |
| Package weight | 115 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 170 mm |
| Package depth | 30 mm |
| Package height | 142 mm |
| Package weight | 115 g |
| Packaging content | |
| Quick installation guide | Yes |
| Design | |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Certificates | |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 330 mm |
| Master (outer) case length | 530 mm |
| Master (outer) case height | 310 mm |