ST12MHDLAN4K
Login for pricing
In Stock: 3 available
  • AV over IP HDMI Extender: Distribute 4K 30Hz HDMI signals over existing IP network infrastructure using AVoIP; Ideal for IT teams and system integrators building scalable, cost-effective and future-ready A/V systems without splitters or fixed extenders
More Information
SKU ST12MHDLAN4K
EAN 0065030868372
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
Use your existing network infrastructure to build scalable/cost-effective AVoIP solutions
Distribute 4K 30Hz HDMI signals across your existing IP network with this high-performance AV over IP extender kit. Designed for IT professionals, system integrators, and digital signage specialists, this solution delivers unmatched flexibility for scaling video distribution without the limitations of traditional HDMI splitters or fixed extenders.
Scalable HDMI Over IP
For smaller-scale deployments, the extender kit can be used in a simple point-to-point setup over Cat5e/6 cabling up to 330 ft (100 m), with support for extending two independent 3.5 mm audio sources to remote speaker systems.
Centralized Video Control App
Flexible Installations for Any Environment
Features
MaterialAluminium
Rack mountingYes
Daisy chainYes
Maximum refresh rate30 Hz
TypeAV transmitter & receiver
Maximum resolution3840 x 2160 pixels
Cable types supportedCat5e
Maximum transfer distance100 m
Audio systemstereo
Supported video modes720p, 1080p, 2160p
LED indicatorsLink, Power, Reset
Product colourBlack
Technical details
MaterialAluminium
Rack mountingYes
Daisy chainYes
Maximum refresh rate30 Hz
TypeAV transmitter & receiver
Cable types supportedCat5e
Maximum transfer distance100 m
Audio systemstereo
Product colourBlack
Connectivity technologyWired
Audio supportYes
Sustainability complianceYes
Compliance certificatesCE, RoHS
Ports & interfaces
Remote (IR) output2
Remote (IR) input2
RJ-11 ports quantity4
RJ-45 input ports1
RJ-45 output ports1
HDMI in1
Number of HDMI outputs1
Audio output2 x 3.5mm
Audio input2 x 3.5mm
Connectivity technologyWired
Power
Input current0.6 A
Output current1.5 A
Power plug typeType M
Operating voltage (transmitter)12 V
Operating voltage (receiver)12 V
AC input voltage100 - 240 V
Power consumption (typical)18 W
Indication
Operational conditions
Operating relative humidity (H-H)0 - 80%
Storage temperature (T-T)-10 - 60 °C
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Weight & dimensions
Receiver weight592 g
Transmitter weight592 g
Transmitter dimensions (WxDxH)117 x 130 x 30 mm
Receiver dimensions (WxDxH)117 x 130 x 30 mm
Package depth370 mm
Package width235 mm
Package height76 mm
Package weight2.3 kg
Packaging data
Package depth370 mm
Package width235 mm
Package height76 mm
Package weight2.3 kg
Packaging content
Mounting brackets includedYes
Cables includedLAN (RJ-45), Phone (RJ-11)
Quick start guideYes
AC adapter includedYes
Included power plug typesANZ, EU, NA, UK
Logistics data
Master (outer) case width390 mm
Master (outer) case length495 mm
Master (outer) case height265 mm
Products per master (outer) case6 pc(s)
You may also be interested in
Compare Products
Lindy 300m Fibre Optic HDMI 18G & IR Extender
Bestseller
Lindy 300m Fibre Optic HDMI 18G &... Login for pricing
Lindy 5 Port Seamless Presentation Switch HDBaseT Extender - Transmitter
Hot Product
Lindy 5 Port Seamless Presentation Swi... Login for pricing
StarTech.com 4K HDMI over Fiber Extender Kit, 4K 60Hz up to 3300ft/1km (Single Mode) or 1000ft/300m (Multimode) LC Fiber Optic, HDR, HDCP, 3.5mm Audio/RS232/IR Extender, Transmitter and Receiver Kit StarTech.com 4K HDMI over Fiber Extend... Login for pricing