SKU
ST12MHDLAN4R
Login for pricing
In Stock:
4 available
Category: AV Extenders
Scalable HDMI Over IP
Centralized Video Control App
Flexible Installations for Any Environment
Scalable HDMI Over IP
Centralized Video Control App
| Features | |
|---|---|
| Material | Aluminium |
| Daisy chain | Yes |
| Maximum refresh rate | 30 Hz |
| Type | AV receiver |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Cable types supported | Cat5e |
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Audio system | stereo |
| Supported video modes | 720p, 1080p, 2160p |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Material | Aluminium |
| Daisy chain | Yes |
| Type | AV receiver |
| Audio system | stereo |
| Product colour | Black |
| Connectivity technology | Wired |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Ports & interfaces | |
| Remote (IR) output | 1 |
| Remote (IR) input | 1 |
| RJ-11 ports quantity | 2 |
| RJ-45 output ports | 1 |
| Number of HDMI outputs | 1 |
| Audio output | 3.5mm |
| Audio input | 3.5mm |
| DC-in jack | Yes |
| Power | |
| Input current | 0.6 A |
| Output current | 1.5 A |
| Power plug type | Type M |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power consumption (typical) | 18 W |
| Operating voltage | 12 V |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 117 mm |
| Package depth | 295 mm |
| Height | 30 mm |
| Depth | 131 mm |
| Package width | 210 mm |
| Package height | 65 mm |
| Weight | 594 g |
| Package weight | 1.2 kg |
| Packaging data | |
| Package depth | 295 mm |
| Package width | 210 mm |
| Package height | 65 mm |
| Package weight | 1.2 kg |
| Packaging content | |
| Mounting brackets included | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45), Phone (RJ-11) |
| Quick start guide | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 320 mm |
| Master (outer) case length | 405 mm |
| Master (outer) case height | 265 mm |