DK30CH2DPPDU
Login for pricing
In Stock: 85 available
StarTech.com 4K USB-C Dock, Triple UHD 4K Monitor Docking Station, Mac/Windows, HDMI & DisplayPort, 60W PD, 5x USB 5Gbps Hub, TAA
More Information
Product colour Black,Silver
SKU DK30CH2DPPDU
EAN 0065030871143
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
Product Manuals (HTML) View Manual
View Manual
View Manual
PDF URLs View PDF
View PDF
Laptop Docking Station | Mac & Windows® | 60W Power Delivery| 4K 60 DP + HDMI
This TAA compliant 4K USB-C™ dock for Mac and Windows® laptops takes productivity to a whole new level, with support for triple 4K monitors - a first in the market. The USB Type-C dock provides 60W charging power, and 5x USB 3.0 ports to connect your peripheral devices. It's the perfect accessory for your Dell™ XPS 15, Chromebook Pixel™; or another USB-C enabled PC laptop.
Enhance Productivity
The 4K USB-C Dock for Mac and Windows lets you create a three-monitor Ultra HD workstation. Connect:
• 2x 4K DisplayPort (DisplayLink) at 4096 x 2160 resolution / 3840 x 2160 @ 60Hz and
• 1x 4K HDMI (DP Alt Mode) at 4096 x 2160 resolution @ 24Hz / 3840 x 2160 @ 30Hz
For high-resolution applications, the universal laptop docking station can also connect to a 5K display (5120 x 2880 resolution) at 60Hz, by connecting the two DisplayPort ports to a single 5K display.
Powerful Connections
This triple-monitor docking station lets you connect your peripherals to transform your laptop into a full-sized workstation. With five USB 3.0 ports (1x USB Type-C and 4x USB Type-A incl 1x Fast-Charge port), a Gigabit Ethernet port, headset jack and separate 3.5 mm audio and microphone ports, you have all the connections you need for maximum performance.
60W Power Delivery
Using a single cable, the USB-C docking station with Power Delivery (up to 60W) will power and charge your laptop, and power your peripherals with its 120W power adapter.
The DK30CH2DPPDU is backed by a StarTech.com 3-year warranty and free lifetime technical support.
The StarTech.com Advantage
Ports & interfaces
Combo headphone/mic portYes
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity4
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity2
Number of microphone inputs1
Headphone connectivity3.5 mm
Host interfaceUSB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C
USB 2.0 ports quantity0
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
HDMI ports quantity1
DisplayPorts quantity2
Microphone inYes
Headphone outputs1
Connectivity technologyWired
Network
Full duplexYes
Auto MDI/MDI-XYes
Networking standardsIEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u
Ethernet LANYes
Ethernet LAN data rates10,100,1000 Mbit/s
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Performance
UASP supportYes
Maximum digital resolution4096 x 2160 pixels
Full duplexYes
Auto MDI/MDI-XYes
On/off switchYes
Product colourBlack, Silver
Card reader integratedNo
Brand compatibilityAny brand
Cable lock slotYes
Data transfer rate6 Gbit/s
CertificationCE, FCC, TAA
Technical details
Brand compatibilityAny brand
Cable lock slotYes
Data transfer rate6 Gbit/s
Harmonized System (HS) code84733020
Compliance certificatesRoHS
Products per master (outer) case10 pc(s)
Master (outer) case width318 mm
Master (outer) case length370 mm
Master (outer) case height382 mm
Storage
Card reader integratedNo
Power
Input current2 A
Compatible power plug typesEU, UK
AC input voltage100 - 240 V
Output voltage20 V
Output current6 A
Power supply60 W
Software
Mac compatibilityYes
Other operating systems supportedChromeOS
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 60 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 60 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 95%
Weight & dimensions
Weight385 g
Width82 mm
Depth270 mm
Height34 mm
Package weight1.45 kg
Package width161 mm
Package depth296 mm
Package height71 mm
Design
CertificationCE, FCC, TAA
Packaging data
Package weight1.45 kg
Package width161 mm
Package depth296 mm
Package height71 mm
Packaging content
ManualYes
Cables includedUSB Type-C
AC adapter includedYes
Certificates
Logistics data
Other features
Number of microphone inputs1
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com 4K USB-C Dock , Triple UHD 4K Monitor Docking Station, Mac & Windows, USB C to HDMI & DisplayPort, 60W Power Delivery, 5x USB 5Gbps Hub - TAA StarTech.com 4K USB-C Dock , Triple UH... Login for pricing
StarTech.com Triple-Monitor USB 3.0 Docking Station - 1x HDMI - 2x DisplayPort
Bestseller
StarTech.com Triple-Monitor USB 3.0 Do... Login for pricing
i-tec USB 3.0 / USB-C / Thunderbolt 3 Dual Display Docking Station
Hot Product
i-tec USB 3.0 / USB-C / Thunderbolt 3... Login for pricing
StarTech.com Thunderbolt 3 Dock - Dual Monitor 4K 60Hz TB3 Laptop Docking Station with DisplayPort - 85W Power Delivery Charging - 6-Port USB 3.0 Hub, SD 4.0, GbE, Audio - Windows & Mac StarTech.com Thunderbolt 3 Dock - Dual... Login for pricing