HDMI2-CABLE-4K60-5M
Login for pricing
In Stock: 137 available
StarTech.com 5m (16.4ft) Premium Certified High Speed HDMI Cable, 4K 60Hz/1440p 144Hz, 18Gbps, UHD HDMI 2.0 Cord, TPE Jacket
  • HIGH PERFORMANCE: Premium Certified HDMI 2.0 Cable is designed for UHD-enabled HDMI devices; Choose the right HDMI cable at-a-glance with performance markings on connectors for quick and easy identification; Up to 18Gbps for seamless 4K 60Hz video
  • APPLICATIONS: Ideal for 4K UHD displays, high performance GPUs and workstations; Connect an HDMI monitor to a 4K docking station with up to 144Hz refresh rate at 1440p resolution
  • SPECS: Black; 5-meter (16.4-foot); Premium Certified HDMI with Ethernet; HDMI 2.0 supports HDR10/ARC/HDCP 2.2/CEC; 4K 60Hz/1440p 144Hz/1080p 240Hz; 18Gbps; 32-ch Audio; Backward Compatible; 26AWG; 8.5mm (0.33in) O.D.
Connector 1 HDMI Type A (Standard)
SKU HDMI2-CABLE-4K60-5M
EAN 0065030910583
• Resolutions up to 4K 60Hz using a compatible HDMI source and display
• Supports high refresh rates including 1440p 144Hz and 1080p 240Hz
Connector 2 form factorStraight
Maximum refresh rate240 Hz
Product colourBlack
Cable length5 m
Connector contacts platingGold
AWG wire size26
HDMI version2.0
Data transfer rate18 Gbit/s
Supported graphics resolutions3840 x 2160, 2560 x 1440, 1920 x 1080 (HD 1080)
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 70 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 90%
Weight & dimensions
Weight358 g
Cable diameter8.5 mm
Package weight363 g
Package width220 mm
Package depth200 mm
Package height20 mm
Packaging data
Package weight363 g
Package width220 mm
Package depth200 mm
Package height20 mm
Logistics data
Products per master (outer) case30 pc(s)
Master (outer) case width400 mm
Master (outer) case length300 mm
Master (outer) case height300 mm
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com 5m (16.4ft) Premium Certified High Speed HDMI Cable, 4K 60Hz/1440p 144Hz, HDR10/HDCP 2.2/ARC, 18Gbps, UHD HDMI 2.0 Cord for TV/Monitor/Display, TPE Jacket StarTech.com 5m (16.4ft) Premium Certi... Login for pricing
StarTech.com 6 in HDMI Extension Cable - Short HDMI Cable Male to Female - 4K HDMI Cable Extender - 4K 30Hz UHD HDMI Port Saver M/F - High Speed HDMI 1.4 - 28AWG - HDMI Dongle Extender StarTech.com 6 in HDMI Extension Cable... Login for pricing
StarTech.com 3m (10ft) HDMI Cable - 4K High Speed HDMI Cable with Ethernet - UHD 4K 30Hz Video - HDMI 1.4 Cable - Ultra HD HDMI Monitors, Projectors, TVs & Displays - Black HDMI Cord - M/M StarTech.com 3m (10ft) HDMI Cable - 4K... Login for pricing
StarTech.com 5m (16.4ft) HDMI Cable - 4K High Speed HDMI Cable with Ethernet - UHD 4K 30Hz Video - HDMI 1.4 Cable - Ultra HD HDMI Monitors, Projectors, TVs & Displays - Black HDMI Cord - M/M
Hot Product
StarTech.com 5m (16.4ft) HDMI Cable -... Login for pricing
Belkin High Speed HDMI 2m HDMI cable HDMI Type A (Standard) Black
Bestseller
Belkin High Speed HDMI 2m HDMI cable H... Login for pricing
StarTech.com 3m Micro HDMI to HDMI Cable with Ethernet - 4K 30Hz Video - Durable High Speed Micro HDMI Type-D to HDMI 1.4 Adapter Cable/Converter Cord - UHD HDMI Monitors/TVs/Displays - M/M StarTech.com 3m Micro HDMI to HDMI Cab... Login for pricing