CBMZTS10N6
Login for pricing
In Stock: 9 available
StarTech.com 6"(15cm) Cable Ties with Mounting Hole - 1/8"(3mm) wide, 1-1/2"(40mm) Bundle Dia. 40lb(18kg) Tensile Strength, Nylon 66 Self Locking Ties w/Screw Hole, UL Listed, 100 Pack(CBMZTS10N6)
  • _x000D_
More Information
Type Releasable cable tie
SKU CBMZTS10N6
EAN 0065030890588
PDF URLs View PDF
100 Pack | Medium | Screw Hole | TAA
Secure & Bundle Your Cables with a Mountable Tie
These plastic electrical cable wraps feature a built-in mounting hole (5 mm in diameter) enabling you to bundle cables, then mount them to a wall. They are 6.75 in. (171.5 mm) in length securing cable bundles up to 1.57 in. (40 mm) in diameter. They're quick and easy to install or remove, with adjustable tension and a basic one-piece design -- perfect for organizing network cables, power cables, or other cables at your home or office workstation.
Industrial Strength
Available in Different Lengths
To suite any application, StarTech.com offers a selection of these cable ties in different lengths:
100-pack - 4.33 in. (110 mm) White Cable Ties with Mounting Hole (CBMZTS10N4)
100-pack - 6.75 in. (171.5 mm) White Cable Ties with Mounting Hole (CBMZTS10N6)
100-pack - 8.62 in. (219 mm) White Cable Ties with Mounting Hole (CBMZTS10N8)
TypeReleasable cable tie
Maximum bundle diameter4 cm
Identification tagNo
UL 94 flammability standardV2
MaterialNylon, Plastic
Product colourWhite
Operating temperature (T-T)-40 - 85 °C
Technical details
Harmonized System (HS) code39239000
Compliance certificatesCE, RoHS
Weight & dimensions
Package width260 mm
Package height10 mm
Package depth140 mm
Package weight104 g
Width172 mm
Length4 mm
Height1 mm
Weight1 g
Packaging content
Quantity per pack100 pc(s)
Logistics data
Master (outer) case width446 mm
Master (outer) case length371 mm
Master (outer) case height433 mm
Products per master (outer) case180 pc(s)
Compare Products
Product StarTech.com 6"(15cm) Cable Ties with Mounting Hole - 1/8"(3mm) wide, 1-1/2"(40mm) Bundle Dia. 40lb(18kg) Tensile Strength, Nylon 66 Self Locking Ties w/Screw Hole, UL Listed, 100 Pack StarTech.com 6"(15cm) Cable Ties... Login for pricing
Bestseller
StarTech.com 25ft Hook and Loop Roll -... Login for pricing
Hot Product
StarTech.com 10"(25cm) Cable Ties - 1/8"(4mm) wide, 2-5/8"(68mm) Bundle Diameter, 50lb(22kg) Tensile Strength, Nylon Self Locking Zip Ties w/ Curved Tip - 94V-2/UL Listed, 100 Pack - Black StarTech.com 10"(25cm) Cable Ties... Login for pricing
StarTech.com 5"(12cm) Reusable Cable Ties - 1/4"(7mm) wide, 1-1/8"(30mm) Bundle Dia. 50lb(22kg) Tensile Strength, Releasable Nylon Ties, Indoor/Outdoor, 94V-2/UL Listed, 100 Pack - Black StarTech.com 5"(12cm) Reusable Ca... Login for pricing