CBMZTS10N8
Login for pricing
In Stock: 8 available
StarTech.com 8"(20cm) Cable Ties with Mounting Hole - 1/8"(4mm) wide, 2"(52mm) Bundle Diameter, 50lb(22kg) Tensile Strength, Nylon 66 Self Locking Ties w/Screw Hole, UL Listed, 100 Pack(CBMZTS10N8)
  • _x000D_
More Information
Type Releasable cable tie
SKU CBMZTS10N8
EAN 0065030890557
PDF URLs View PDF
100 Pack | Large | Screw Hole | TAA
Secure & Bundle Your Cables with a Mountable Tie
These plastic electrical cable wraps feature a built-in mounting hole (5 mm in diameter) enabling you to bundle cables, then mount them to a wall. They are 8.62 in. (219 mm) in length securing cable bundles up to 2.04 in. (52 mm) in diameter. They're quick and easy to install or remove, with adjustable tension and a basic one-piece design -- perfect for organizing network cables, power cables, or other cables at your home or office workstation.
Industrial Strength
Available in Different Lengths
To suite any application, StarTech.com offers a selection of these cable ties in different lengths:
100-pack - 4.33 in. (110 mm) White Cable Ties with Mounting Hole (CBMZTS10N4)
100-pack - 6.75 in. (171.5 mm) White Cable Ties with Mounting Hole (CBMZTS10N6)
100-pack - 8.62 in. (219 mm) White Cable Ties with Mounting Hole (CBMZTS10N8)
TypeReleasable cable tie
Maximum bundle diameter5.2 cm
Identification tagNo
UL 94 flammability standardV2
MaterialNylon
Product colourWhite
Operating temperature (T-T)-40 - 85 °C
Technical details
Harmonized System (HS) code39239000
Compliance certificatesCE, RoHS
Weight & dimensions
Package width310 mm
Package height25 mm
Package depth150 mm
Package weight144 g
Width219 mm
Length4 mm
Height1 mm
Weight1.4 g
Packaging content
Quantity per pack100 pc(s)
Logistics data
Master (outer) case width446 mm
Master (outer) case length371 mm
Master (outer) case height433 mm
Products per master (outer) case120 pc(s)
Compare Products
Product StarTech.com 8"(20cm) Cable Ties with Mounting Hole - 1/8"(4mm) wide, 2"(52mm) Bundle Diameter, 50lb(22kg) Tensile Strength, Nylon 66 Self Locking Ties w/Screw Hole, UL Listed, 100 Pack StarTech.com 8"(20cm) Cable Ties... Login for pricing
StarTech.com 10"(25cm) Cable Ties - 1/8"(4mm) wide, 2-5/8"(68mm) Bundle Diameter, 50lb(22kg) Tensile Strength, Nylon Self Locking Zip Ties w/ Curved Tip - 94V-2/UL Listed, 100 Pack - Black
Bestseller
StarTech.com 10"(25cm) Cable Ties... Login for pricing
StarTech.com 5"(12cm) Reusable Cable Ties - 1/4"(7mm) wide, 1-1/8"(30mm) Bundle Dia. 50lb(22kg) Tensile Strength, Releasable Nylon Ties, Indoor/Outdoor, 94V-2/UL Listed, 100 Pack - Black StarTech.com 5"(12cm) Reusable Ca... Login for pricing
StarTech.com 6"(15cm) Cable Ties - 1/8"(3mm) wide, 1-3/8"(39mm) Bundle Diameter, 40lb(18kg) Tensile Strength, Nylon Self Locking Zip Ties with Curved Tip - 94V-2/UL Listed, 100 Pack - Black StarTech.com 6"(15cm) Cable Ties... Login for pricing
StarTech.com 10"(25cm) Cable Ties - 1/8"(4mm) wide, 2-5/8"(68mm) Bundle Diameter, 50lb(22kg) Tensile Strength, Nylon Self Locking Zip Ties w/ Curved Tip - 94V-2/UL Listed, 100 Pack - White StarTech.com 10"(25cm) Cable Ties... Login for pricing
StarTech.com 6"(15cm) Cable Ties - 1/8"(3mm) wide, 1-3/8"(39mm) Bundle Diameter, 40lb(18kg) Tensile Strength, Nylon Self Locking Zip Ties with Curved Tip - 94V-2/UL Listed, 100 Pack - White StarTech.com 6"(15cm) Cable Ties... Login for pricing