PEX8S1050
Login for pricing
In Stock:
10 available
StarTech.com 8-Port PCI Express RS232 Serial Adapter Card, PCIe to Serial DB9 Card, 16C1050 UART, 15kV ESD - Windows Only
- OPTIONAL CONFIGURABLE POWER: Multiport serial card provides 12v/5v, or none on pin 9 w/up to 3A total shared; 18"/48cm DB62 to 8x DB9 breakout cable incl; Hex nuts incl for opt screw/nut DB9 interface
Category: Interface Cards/Adapters
Connect your Peripherals with 8 Serial Ports
Windows Only
This PCI Express card is only compatible with Windows and Windows server.
The StarTech.com Advantage
Windows Only
The StarTech.com Advantage
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | Yes |
| Output interface | Serial |
| Serial interface type | RS-232 |
| Serial ports quantity | 8 |
| Host interface | PCIe |
| Technical details | |
| FIFO (First In, First Out) | 256 B |
| Compliance certificates | RoHS |
| Performance | |
| Maximum cable length | 0.5 m |
| Stop bits | 1, 1.5, 2 |
| Data bits | 5, 6, 7, 8 |
| Baud rate | 921.6 Kbit/s |
| Product colour | Yellow |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Colour | |
| Product colour | Yellow |
| Design | |
| Mean time between failures (MTBF) | 160013 h |
| Internal | Yes |
| Features | |
| Stop bits | 1, 1.5, 2 |
| Data bits | 5, 6, 7, 8 |
| Baud rate | 921.6 Kbit/s |
| Parity bit | Even, No, Odd |
| Flow Control type | RTS/CTS, XON/XOFF |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 75 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| System requirements | |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 16 mm |
| Depth | 105 mm |
| Height | 120 mm |
| Weight | 74 g |
| Package width | 190 mm |
| Package depth | 290 mm |
| Package height | 65 mm |
| Package weight | 672 g |
| Packaging data | |
| Package width | 190 mm |
| Package depth | 290 mm |
| Package height | 65 mm |
| Package weight | 672 g |
| Cables included | Serial |
| Quick installation guide | Yes |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 14 pc(s) |
| Master (outer) case width | 400 mm |
| Master (outer) case length | 510 mm |
| Master (outer) case height | 315 mm |