HDMI2-CABLE-4K60-8F
Login for pricing
In Stock: 23 available
StarTech.com 8ft (2.4m) Premium Certified High Speed HDMI Cable, 4K 60Hz/1440p 144Hz, 18Gbps, UHD HDMI 2.0 Cord, TPE Jacket
  • HIGH PERFORMANCE: Premium Certified HDMI 2.0 Cable is designed for UHD-enabled HDMI devices; Choose the right HDMI cable at-a-glance with performance markings on connectors for quick and easy identification; Up to 18Gbps for seamless 4K 60Hz video
  • APPLICATIONS: Ideal for 4K UHD displays; Up to 144Hz refresh rate at 1440p resolution; Suitable for high performance GPUs and workstations; Connect an HDMI monitor to a 4K docking station
  • SPECS: Black; 8-foot (2.4-meter); Premium Certified HDMI with Ethernet; HDMI 2.0 supports HDR10/ARC/HDCP 2.2/CEC; 4K 60Hz/1440p 144Hz/1080p 240Hz; 18Gbps; 32-ch Audio; Backward Compatible; 30AWG; 6mm (0.24in) O.D.
More Information
SKU HDMI2-CABLE-4K60-8F
EAN 0065030926829
Product Manuals (HTML) View Manual
View Manual
PDF URLs View PDF
Connect reliably between HDMI UHD devices using this Premium Certified HDMI Cable
Seamless Compatibility
Durable Design
Supported HDMI 2.0 Features:
This Certified HDMI Cable supports full HDMI 2.0 features:
• Resolutions up to 4K 60Hz using a compatible HDMI source and display
• Supports high refresh rates including 1440p 144Hz and 1080p 240Hz
• 21:9 Aspect Ratio support for cinematic viewing experiences
• High Dynamic Range (HDR10) for higher contrast ratio and vibrant picture quality
• Audio Return Channel (ARC) for sending audio from the TV back to an AV receiver or soundbar
• Up to 32 Uncompressed Digital Audio Channels
• HDMI Ethernet Channel (HEC) for network connectivity over HDMI
• Backward compatible with previous HDMI versions
Connector 2 form factorStraight
Maximum refresh rate240 Hz
Cable shieldingAluminum mylar foil
HDMI Ethernet channelYes
Audio Return Channel (ARC)Yes
Product colourBlack
Cable length2.4 m
Connector contacts platingGold
AWG wire size30
HDMI version2.0
Data transfer rate18 Gbit/s
Supported graphics resolutions3840 x 2160
HDCPYes
Plug and PlayYes
Cable typeRound cable
HDMI cable typeHigh Speed HDMI cable with Ethernet
Quantity per pack1 pc(s)
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 70 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 90%
Certificates
Compliance certificatesRoHS
Weight & dimensions
Weight122 g
Cable diameter6 mm
Package weight175 g
Package width190 mm
Package depth190 mm
Package height40 mm
Packaging data
Package weight175 g
Package width190 mm
Package depth190 mm
Package height40 mm
Technical details
Compliance certificatesRoHS
Logistics data
Products per master (outer) case20 pc(s)
Master (outer) case width450 mm
Master (outer) case length405 mm
Master (outer) case height235 mm
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com 8ft (2.4m) Premium Certified High Speed HDMI Cable, 4K 60Hz/1440p 144Hz, HDR10/HDCP 2.2/ARC, 18Gbps, UHD HDMI 2.0 Cord for TV/Monitor/Display, TPE Jacket StarTech.com 8ft (2.4m) Premium Certif... Login for pricing
Manhattan HDMI 4K@30Hz Cable, 5m, Male to Male, Black, Ultra HD 4k x 2k, Fully Shielded, Gold Plated Contacts, Lifetime Warranty, High Speed, Equivalent to HDMM5M Manhattan HDMI 4K@30Hz Cable, 5m, Male... Login for pricing
StarTech.com 1m (3ft) HDMI Cable - 4K High Speed HDMI Cable with Ethernet - UHD 4K 30Hz Video - HDMI 1.4 Cable - Ultra HD HDMI Monitors, Projectors, TVs & Displays - Black HDMI Cord - M/M
Bestseller
StarTech.com 1m (3ft) HDMI Cable - 4K... Login for pricing
StarTech.com 2m (6ft) HDMI Cable - 4K High Speed HDMI Cable with Ethernet - UHD 4K 30Hz Video - HDMI 1.4 Cable - Ultra HD HDMI Monitors, Projectors, TVs & Displays - Black HDMI Cord - M/M
Hot Product
StarTech.com 2m (6ft) HDMI Cable - 4K... Login for pricing
StarTech.com 50cm (1.6ft) HDMI Cable - 4K High Speed HDMI Cable with Ethernet - UHD 4K 30Hz Video - HDMI 1.4 Cable - Ultra HD HDMI Monitors, Projectors, TVs & Displays - Black HDMI Cord - M/M StarTech.com 50cm (1.6ft) HDMI Cable -... Login for pricing