ATX24POWEXT
Login for pricing
In Stock: 13 available
StarTech.com 8in 24 Pin ATX 2.01 Power Extension Cable
More Information
SKU ATX24POWEXT
EAN 0065030819749
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
The ATX 2.01 power extension cable lets you to extend the length of an ATX power supply connection.
The StarTech.com Advantage
- Guaranteed reliability
Features
Connector 1ATX (24-pin)
Connector 2ATX (24-pin)
Cable length0.203 m
Connector 1 form factorStraight
Connector 2 form factorStraight
Product colourMulticolour
Connector 2 genderFemale
Connector 1 genderMale
CertificationCE, REACH
Certificates
CertificationCE, REACH
Compliance certificatesRoHS
Weight & dimensions
Weight76 g
Package width125 mm
Package depth225 mm
Package height12 mm
Package weight81 g
Packaging data
Package width125 mm
Package depth225 mm
Package height12 mm
Package weight81 g
Technical details
Harmonized System (HS) code84733080
Compliance certificatesRoHS
Logistics data
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com 8in 24 Pin ATX 2.01 Power Extension Cable StarTech.com 8in 24 Pin ATX 2.01 Power... Login for pricing
StarTech.com 8in EPS 8 Pin Power Extension Cable
Hot Product
StarTech.com 8in EPS 8 Pin Power Exten... Login for pricing
StarTech.com 12in 15 pin SATA Power Extension Cable StarTech.com 12in 15 pin SATA Power Ex... Login for pricing
StarTech.com 6in Latching SATA Power Y Splitter Cable Adapter - M/F StarTech.com 6in Latching SATA Power Y... Login for pricing
StarTech.com 6in SATA Power Y Splitter Cable Adapter - M/F StarTech.com 6in SATA Power Y Splitter... Login for pricing
StarTech.com 6in 4 Pin to 8 Pin EPS Power Adapter with LP4 - F/M
Bestseller
StarTech.com 6in 4 Pin to 8 Pin EPS Po... Login for pricing