FAN9X25TX3H
Login for pricing
In Stock:
5 available
StarTech.com 90x25mm High Air Flow Dual Ball Bearing Computer Case Fan w/ TX3
| Type | Fan |
| SKU | FAN9X25TX3H |
| EAN | 0065030788946 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Availability | In Stock |
Add additional chassis cooling with a 90mm high flow case fan
This 9.25cm x 9.25cm x 25mm (2600 RPM) computer case fan helps prevent computer systems from overheating, thereby increasing efficiency and stability.
The StarTech.com Advantage
- A dual ball bearing design ensures reliability and longer life
- A built-in tachometer allows for easy monitoring of the fan performance
The StarTech.com Advantage
| Suitable location | Computer case |
| Noise level (high speed) | 33 dB |
| Type | Fan |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 80 °C |
| Technical details | |
| Airflow | 50.2 |
| Bearing technology | Ball bearing |
| Operational conditions | |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 157 mm |
| Package width | 26 mm |
| Package height | 186 mm |
| Package weight | 130 g |
| Weight | 108 g |
| Packaging data | |
| Package depth | 157 mm |
| Package width | 26 mm |
| Package height | 186 mm |
| Package weight | 130 g |
| Other features | |
| Rotational speed | 2600 RPM |
| Dimensions (WxDxH) | 92 x 92 x 25 mm |
| Airflow | 50.2 |
| Product |
StarTech.com 90x25mm High Air Flow Dua...
Login for pricing
StarTech.com 120x25mm Dual Ball Bearin...
StarTech.com Expansion Slot Rear Exhau...
StarTech.com 120x25mm Computer Case Fa...
StarTech.com 80x25mm Computer Case Fan...