FAN9X25TX3L
Login for pricing
In Stock: 30 available
StarTech.com 92x25mm Ball Bearing Quiet Computer Case Fan w/ TX3 Connector - 3 pin case Fan - TX3 Fan - 90mm Fan
More Information
Suitable for Computer case
Type Fan
SKU FAN9X25TX3L
EAN 0065030788953
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
Add additional chassis cooling with a 92mm ball bearing fan
The StarTech.com Advantage
- A dual ball bearing design ensures reliability and longer life
- A built-in tachometer allows for easy monitoring of the fan performance
- Backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support
Performance
Suitable locationComputer case
Rotational speed (max)1800 RPM
Noise level (high speed)22 dB
TypeFan
Operating temperature (T-T)-10 - 80 °C
Fan diameter9.2 cm
Maximum airflow31.84 cfm
Number of fans1 fan(s)
Mean time between failures (MTBF)50000 h
Design
Number of fans1 fan(s)
MaterialPlastic
Product colourBlack
Technical details
Noise level (high speed)22 dB
Fan diameter9.2 cm
Maximum airflow31.84 cfm
MaterialPlastic
Connector(s)1 - TX3 Female
Airflow35.7
Bearing technologyBall bearing
Compliance certificatesRoHS
Power
Voltage12 V
Power consumption (typical)1.08 W
Operational conditions
Colour
Product colourBlack
Weight & dimensions
Package depth144 mm
Package width98 mm
Package height34 mm
Width25 mm
Package weight98 g
Depth92 mm
Height92 mm
Weight108 g
Endurance
Packaging data
Package depth144 mm
Package width98 mm
Package height34 mm
Package weight98 g
Other features
Rotational speed1600 RPM
Dimensions (WxDxH)92 x 92 x 25 mm
Connector(s)1 - TX3 Female
Bearing technologyBall bearing
Airflow35.7
Harmonized System (HS) code84733080
Logistics data
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com 92x25mm Ball Bearing Quiet Computer Case Fan w/ TX3 Connector StarTech.com 92x25mm Ball Bearing Quie... Login for pricing
StarTech.com 50x10mm Replacement Ball Bearing Computer Case Fan TX3/LP4 Connector StarTech.com 50x10mm Replacement Ball... Login for pricing
StarTech.com 80x25mm Dual Ball Bearing Computer Case Fan w/ TX3 Connector
Bestseller
StarTech.com 80x25mm Dual Ball Bearing... Login for pricing
StarTech.com 60x10mm Replacement Ball Bearing Computer Case Fan w/ TX3 Connector StarTech.com 60x10mm Replacement Ball... Login for pricing
StarTech.com 80x25mm Computer Case Fan with PWM – Pulse Width Modulation Connector StarTech.com 80x25mm Computer Case Fan... Login for pricing