HDMM30MA
Login for pricing
In Stock: 12 available
StarTech.com 98ft (30m) Active HDMI Cable - 4K High Speed HDMI Cable with Ethernet - CL2 Rated for In-Wall Install - 4K 30Hz Video - HDMI 1.4 Cord - For HDMI Monitor, Projector, TV, Display (HDMM30MA)
More Information
Connector 2 gender Male connector
Connector 1 gender Male connector
Connector 2 HDMI Type A (Standard)
Connector 1 HDMI Type A (Standard)
SKU HDMM30MA
EAN 0065030863261
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
Connect your HDMI devices, up to 30m away with no signal loss
Dependable connections over longer distances
Run in-wall cable installations
Deliver astonishing 4k video
This high-quality HDMI cable fully supports 1080p+ resolutions at up to 120Hz refresh rate, with life-like color. To accommodate the demands of future high-definition devices, such as increased resolutions and higher frame rates, this Ultra HD cable supports resolutions up to 4k x 2k.
The StarTech.com Advantage
Features
Connector 1 form factorStraight
Connector 2 form factorStraight
Maximum refresh rate120 Hz
Dolby technologiesDolby Digital Plus, Dolby TrueHD
Cable shieldingAluminum mylar foil
HDMI Ethernet channelYes
Audio Return Channel (ARC)Yes
Product colourBlack
Cable length30 m
Connector 1 genderMale
Connector 2 genderMale
Connector contacts platingGold
AWG wire size24
HDMI version1.4b
3DYes
Supported graphics resolutions1920 x 1080 (HD 1080), 3840 x 2160, 4096 x 2160
HDCPYes
Plug and PlayYes
Quantity per pack1 pc(s)
Fire-resistance ratingCL2
Cable jacket materialPolyvinyl chloride (PVC)
HDCP version1.4
Supported digital audio channels (uncompressed)5.1, 7.1, 8
Weight & dimensions
Package weight2.6 kg
Weight2.3 kg
Package width335 mm
Package depth330 mm
Package height80 mm
Cable diameter8.5 mm
Packaging content
Quantity per pack1 pc(s)
Technical details
Compliance certificatesCE, RoHS
Logistics data
Products per master (outer) case3 pc(s)
Master (outer) case width348 mm
Master (outer) case length347 mm
Master (outer) case height278 mm
Harmonized System (HS) code84733080
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com 98ft (30m) Active HDMI Cable - 4K High Speed HDMI Cable with Ethernet - CL2 Rated for In-Wall Install - 4K 30Hz Video - HDMI 1.4 Cord - For HDMI Monitor, Projector, TV, Display StarTech.com 98ft (30m) Active HDMI Ca... Login for pricing
Lindy 25m Active HDMI 18G Cable Lindy 25m Active HDMI 18G Cable Login for pricing
Lindy 10m Fibre Optic Hybrid Ultra High Speed HDMI Cable
Hot Product
Lindy 10m Fibre Optic Hybrid Ultra Hig... Login for pricing
StarTech.com 50ft (15.2m) HDMI 2.1 Hybrid Active Optical Cable (AOC), CMP, Plenum Rated, 8K Ultra High Speed HDMI 2.1/2.0 Fiber Optic Cable, 48Gbps, 8K 60Hz/4K 120Hz, HDR10+/FRL/TMDS/eARC StarTech.com 50ft (15.2m) HDMI 2.1 Hyb... Login for pricing
StarTech.com 30ft (9.1m) HDMI 2.1 Hybrid Active Optical Cable (AOC), CMP, Plenum Rated, 8K Ultra High Speed HDMI 2.1/2.0 Fiber Optic Cable, 48Gbps, 8K 60Hz/4K 120Hz, HDR10+/FRL/TMDS/eARC