TV-WALL-MOUNT-65FS
Login for pricing
In Stock: 11 available
StarTech.com Articulating TV Wall Mount, VESA Wall Mount, Supports 65 inch/99lb/Flat/Curved TVs, Retractable Low Profile Wall Mount TV Bracket, Adjustable Corner TV Wall Mount (TV-WALL-MOUNT-65FS)
  • "PREMIUM 65"" TV WALL MOUNT: Articulating wall mount TV bracket supports TVs up to 65 inches; VESA patterns from 200x100 up to 400x400; Max weight capacity 99lb (45kg); Durable and sturdy frame with silver finish; For flat or curved screen TVs
  • VERSATILE: Adjustable corner TV wall mount features tilt & swivel torque adjustment for smooth positioning; VESA wall mount features +/-90° swivel, +/-15° tilt, and double swivel arms; Low-profile TV mount allows for 4.13in from the wall and up to 22.1in
More Information
Maximum weight capacity 45 kg
Maximum screen size 65 "
Product colour Black,Silver
Mounting type Wall
SKU TV-WALL-MOUNT-65FS
EAN 0065030897983
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
This VESA TV Wall Mount supports TV displays from 26" to 65" and up to 99.2 lb (45kg). Robust steel and aluminum frame for a long-lasting TV installation. The arm assembly provides smooth motion and retracts towards the wall for low-profile configurations. In addition, the articulating TV wall mount features an array of adjustments for an ideal viewing angle and supports VESA patterns from 200x200 to 400 x400.
Versatile TV Mounting
The lateral range of 3.1ft (95.6cm) is ideal for corner mounting, and the jointed arm folds on itself, creating a slim profile from the wall of just 4.1in (10.5cm) for limited-space installations.
Smooth Motion and Tidy Installation
The arm assembly extends up to 22.1in (56.2cm) from the wall to accommodate different viewing positions, including corner mounting. Built-in cable management and a wall mount cover for an organized and visually appealing installation.
The StarTech.com Advantage
Mounting
Mounting typeWall
Minimum screen size66 cm (26")
Minimum VESA mount200 x 100 mm
Maximum VESA mount400 x 400 mm
Maximum screen size165.1 cm (65")
Maximum weight capacity45 kg
Ergonomics
Height adjustmentNo
Tilt angle range-15 - 15°
Swivel angle180°
Angle of rotation90°
Distance to the wall (min)10.5 cm
Distance to the wall (max)56.2 cm
RotatingYes
Tilt adjustmentYes
SwivellingYes
Technical details
Angle of rotation90°
Product colourBlack, Silver
Design
Packaging content
Screws includedYes
Anchors includedYes
Number of anchors included8
Number of washers included4
Number of screws38
Wrench includedYes
Wrench typeHexagonal wrench
ManualYes
Weight & dimensions
Width500 mm
Height105 mm
Weight7.8 kg
Depth (max)45 cm
Packaging data
Package width624 mm
Package depth460 mm
Package height124 mm
Package weight9.2 kg
ManualYes
Logistics data
Master (outer) case width624 mm
Master (outer) case length460 mm
Master (outer) case height124 mm
Products per master (outer) case1 pc(s)
Other features
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com Articulating TV Wall Mount, VESA Wall Mount, Supports 26 to 65 inch/99lb/Flat/Curved TVs, Retractable Low Profile Wall Mount TV Bracket, Adjustable Corner TV Wall Mount
Hot Product
StarTech.com Articulating TV Wall Moun... Login for pricing
StarTech.com Full Motion TV Wall Mount - Heavy Duty Articulating TV Wall Mount Bracket for 32" to 75" (165lb/75kg) VESA Display - Universal Adjustable Tilt/Swivel Flat Screen Arm - Silver StarTech.com Full Motion TV Wall Mount... Login for pricing
Bestseller
StarTech.com Mobile TV Cart - Portable... Login for pricing
Steelcase STPM1WALLMT TV mount/stand 127 cm (50") Grey Steelcase STPM1WALLMT TV mount/stand 1... Login for pricing
Manhattan Trolley Mount Stand for TV & Monitors (crank handle height adjust), For screens: 37" to 120",VESA compatability:all between 200x200 to 1000x600mm -check the dimensions of the four mounting holes on back of screen to ensure it fits,Max 120kg,1180 Manhattan Trolley Mount Stand for TV &... Login for pricing
Vogel's PFW 6875 165.1 cm (65") Black Vogel's PFW 6875 165.1 cm (65&quo... Login for pricing