ARMDUAL30
Login for pricing
In Stock: 20 available
StarTech.com Desk Mount Dual Monitor Arm - Full Motion - Premium Dual Monitor Stand - For up to 30” VESA Monitors - Tool-less (ARMDUAL30)
  • Create a dual-monitor setup, side by side (for up to 30” monitors) or stacked (for up to 24” monitors)
  • Full-motion arms with articulation and spring-assisted height adjustment
  • Easy tool-less assembly, and interchangeable arms for flexible setup
  • Landscape-to-portrait display rotation (for use in portrait position, the mount supports ultrawide displays with max width of 50.8"/129 cm)
  • Durable steel and aluminum construction supports a weight capacity of 19.8 lb. (9 kg) per arm
More Information
Maximum screen size 30 "
Maximum weight capacity 18 kg
Product colour Black,Silver
Mounting type Desk
SKU ARMDUAL30
EAN 0065030863759
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
Product Manuals (HTML) View Manual
View Manual
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Monitor Mount | Height Adjustable | Horizontal or Vertical Setup | Tool-less Assembly
Horizontal or Vertical Setup
In a horizontal setup, the dual-monitor mount supports two monitors from 12" to 30". It's ideal for numerous uses including graphic design, photo editing and many others.
As a vertical monitor stand, the dual-monitor arm supports two monitors from 12" to 24". A stacked setup makes it easy to compare information on two screens without scrolling. Please note: To support two stacked 24" monitors, the height of each monitor (including the bezel around the display) cannot exceed 14" (35 cm).
Full-Motion Articulating Arms
Spring-Assisted Height Adjustment
Durable Construction
Tool-less Assembly
The StarTech.com Advantage
Mounting
Desk thickness (min)1 cm
Desk thickness (max)7.5 cm
Number of displays supported2
Mounting typeDesk
Minimum VESA mount75 x 75 mm
Maximum VESA mount100 x 100 mm
MountingClamp
Maximum weight capacity18 kg
Maximum screen size76.2 cm (30")
Ergonomics
Cable managementYes
Height adjustmentYes
Height adjustment range200 - 735 mm
Angle of rotation360°
Design
Product colourBlack, Silver
Housing materialAluminium, Plastic, Steel
CertificationTAA, CE, REACH
Technical details
Cable managementYes
Compliance certificatesRoHS
Weight & dimensions
Width618 mm
Depth476 mm
Height451 mm
Weight6.3 kg
Package width392 mm
Package depth530 mm
Package height140 mm
Package weight7.9 kg
Packaging data
Package width392 mm
Package depth530 mm
Package height140 mm
Package weight7.9 kg
Screws includedYes
Wrench includedYes
ManualYes
Packaging content
Screws includedYes
Wrench includedYes
ManualYes
Number of screws8
VESA mount includedYes
Certificates
CertificationTAA, CE, REACH
Other features
Compliance certificatesRoHS
MountingClamp
Logistics data
Master (outer) case width306 mm
Master (outer) case length549 mm
Master (outer) case height411 mm
Products per master (outer) case2 pc(s)
Harmonized System (HS) code85299097
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com Desk-Mount Dual Monitor Arm - Full Motion Articulating - Premium
Bestseller
StarTech.com Desk-Mount Dual Monitor A... Login for pricing
Ergotron LX Series LX HD Sit-Stand 116.8 cm (46") Desk Aluminium Ergotron LX Series LX HD Sit-Stand 116... Login for pricing
Manhattan Trolley Mount Stand for TV & Monitors, For screens 37" to 65", VESA compatability: all between 200x200 to 600x400mm - check the dimensions of the four mounting holes on back of screen to ensure it fits, Max 50kg, Silver, LFD, Bracket, Lifetime W
Hot Product
Manhattan Trolley Mount Stand for TV &... Login for pricing
Manhattan Trolley Mount Stand for TV & Monitors, For screens 37" to 100", VESA compatability: all between 200x200 to 800x600mm - check the dimensions of the four mounting holes on back of screen to ensure it fits, Max 150kg, Black, LFD, Stand, Bracket Manhattan Trolley Mount Stand for TV &... Login for pricing
Amer Mounts AMR1AWS monitor mount / stand 61 cm (24") Grey Wall